adplus-dvertising

Emlak vergisi için son gün 31 Mayıs!

Emlak vergisinde ilk taksit ödemelerinin son günü olan 31 Mayıs yaklaştıkça milyonlarca ev sahibi “Emlak vergisi, nereye ödenir?”, “Kimler emlak vergisinden muaf tutulur?” sorularını incelemeye başladı. Vergiden muaf olmayanlar eğer bu süre içerisinde ödeme yapmazsa, her ay için belli oranda gecikme zammına tabii tutuluyor. İşte emlak vergisi ödemeleri için son dakika haberinin ayrıntıları…
Takip et
Emlak vergisi için son gün 31 Mayıs!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ev, arsa, arazi, işyeri gibi milyonlarca gayrimenkul sahibinin ödediği Emlak Vergisi’nde ilk taksit dönemi sona eriyor. 1 Mart itibarıyla başlayan ödemeler, 31 Mayıs’ta son bulacak yani son 8 gün kaldı. Muafiyet koşullarını taşımayan herkes Emlak Vergisi ödemek mecburiyetinde. Bu süre içinde ödemesini yapmayanlara gecikme vaziyetinde yüzde 1,6 oranında faiz uygulanıyor. Posta’da yer verilen haberde, ikinci ödeme dönemi ise 1 Kasım’da başlayıp, 30 Kasım’da son bulacak. İsteyen peşin ödeme de yapabiliyor.

Emlak vergisi için son gün 31 Mayıs!

DEĞERLER BELİRLENDİ

Emlak vergisi için son gün 31 Mayıs!Emlak Vergisi’nde bu sene 4 senelik yeni döneme girildi. Emlak Vergisi değeri, 4 senede bir toplanan takdir komisyonlarınca tespit ediliyor. Geçen sene takdir komisyonları toplanarak 2022-2025 senelerinde geçerli olacak yeni değerleri belirledi. 2025 senesine kadar, geçtiğimiz sene takdir komisyonlarınca tespit edilen, bazı ilçelerde yüzde 100’leri aşan yeni zamlı oranlar üstünden hesap yapılacak. Ara senelerde ise tekrardan değerleme oranının yarısı eklenecek.

NASIL HESAPLANIR?

Emlak vergisi için son gün 31 Mayıs!Bu sene yeni dönemin başladığı ilk sene olduğundan ve oranlar yeni zamlandığından tekrardan değerleme oranı rayiç bedellerin üstüne eklenmeyecek. Örneğin komisyon evinizin rayiç değerini 100 bin lira olarak belirlediyse, bu rakamın üstüne, gayrimenkulün türüne göre tespit edilen oranlar ekleniyor. Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2, büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor.

Emlak vergisi için son gün 31 Mayıs!

HANGİ GAYRİMENKULDE ARTIŞ ORANI NE KADAR?

Emlak vergisi için son gün 31 Mayıs!Mesken: Büyük kentte binde 2, öbür iller binde 1
İşyeri: Büyük kentte binde 4, öbür iller binde 2
Arsa: Büyük kentte binde 6, öbür iller binde 3
Arazi: Büyük kentte binde 2, öbür iller binde 1

GERİYE DÖNÜK ALINABİLİR Mİ?

Emlak vergisi için son gün 31 Mayıs!Muafiyet koşullarını taşıyanların alakalı formu doldurup bağlı bulundukları belediyeye vermeleri yeterli oluyor. Muafiyetini bilmeden vergi ödeyen milyonlarca vatandaş var. Eğer ödeme yapıldıysa 5 senelik geriye dönük iade de alınabiliyor. Bunun için belediyenin emlak birimine, ‘Vergi Usul Yasası Madde 120/2’ dayanak gösterilerek ‘düzeltme dilekçesi’ verilmesi yeterli oluyor.

NEREYE ÖDENİR?

Emlak vergisi için son gün 31 Mayıs!Emlak Vergisi borcunu ödemek isteyenler bu işlemleri bulundukları belediyelerden, e-Devlet üstünden belediyenin sayfasından yahut e-Devlet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti üstünden yapabilir. Öte Yandan belediyelerin hesabının bulunduğu banka şubelerine de ödeme yapılabilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.