adplus-dvertising

Emlak piyasası karıştı, ev fiyatları anlık olarak değişiyor!

Devletin konut kredilerine yaptığı indirim fırsatçılar tarafından ev fiyatlarına zam olarak yansıdı. Her kentten zam haberleri gelmeye başladı. Üstelik fırsatçıların saatte bir zam yaptığı gün yüzüne çıktı
Takip et
Emlak piyasası karıştı, ev fiyatları anlık olarak değişiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının sonrasında konut sektörünü canlandıracak 3 yeni paket açıkladı. Buna göre, ilk kez konut sahibi olacaklar 10 sene vade ve 0,99 faiz oranıyla ev sahibi olabilecek. Döviz hesabı ve altınlarını bozduranlar ise 0,89 faizle ev kredisi alabilecek.

FIRSATÇILAR FİYATLARI İKİYE KATLADI

Fakat Erdoğan’ın açıklamalarının hemen sonrasında bazı fırsatçılar başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana olmak üzere birçok ildeki ev fiyatlarını yüzde yüz oranında arttırdı.
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bazı internet sitelerinde fırsatçıların serbest piyasa ilkesiyle kesinlikle bağdaşmayacak şekildeki fahiş artışları çok ayrıntılı yakından takip ettiklerini duyurdu. Fahiş fiyat artışına karşı devreye alınan uygulamalar üstünden lüzumlu önlemlerin alınacağı vurguladı.

“ELİNDE 150-200 DAİRE OLAN ARSA SAHİPLERİ VAR”

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, hükümetin elini taşın altına koyduğunu fakat fırsatçılar sebebiyle piyasanın rahatlamadığını belirtti. Karslıoğlu, “Hükümetimizin verdiği bu desteği en iyi biçimde piyasaya yansıtmamız gerekiyor. Bu ekonomik sıkıntıların içerisinde hükumetimiz bu şekilde bir imkan sağlamışken biz buradan meslektaşlarımıza, ev satıcılarına bunu bir fırsatçılığa dönüştürmemelerini istiyoruz. Bundan 1 hafta önce ne fiyat istiyorsa şuanda de aynı fiyatı uygularsa en azından hükumetin verdiği destek ile piyasa rahatlamış olur. Ev almak isteyenler evini alır” diyerek konuştu.

Emlak piyasası karıştı, ev fiyatları anlık olarak değişiyor!

Müteahhitlerin ev fiyatlarını arttırmadığını kaydeden Karslıoğlu, “Bu ev fiyatlarını arttıranlar inanın müteahhitler değil. Fiyatları arttıran elinde birden fazla daire olan arsa sahipleridir. Müteahhidin elinde daire kaldığını sanmıyorum. Birden fazla tapusu olanların Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı tarafından araştırılıp araştırmaya alınması gerekiyor. Görülecek ki bizim haklılığımız ortaya çıkacak. Bunların yüzde 90’ı arsa sahibidir” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜK BİR YAPTIRIM UYGULANMALI”

Ev fiyatlarına alt-üst sınır getirmenin pek mümkün olmayacağını aktaran Karslıoğlu, “Burada ki alt ve üst sınırımızın vicdan olması gerekiyor. Araştırma ile bu fiyatları arttıranların tekelleşmiş, kartelleşmiş arsa sahipleri olduğunu göreceklerdir. Bunun için onlara büyük bir yaptırım uygulanmalı. Bu kadar tapusu olan adamın rayiç bedeli ne ise aynı fiyattan satsınlar. Hükümet elini taşın altına koydu, onlar da koysunlar” şeklinde konuştu.
Bazı arsa sahiplerinin 150-200 dairesi olduğunu ve saatlik zam yaptığını söyleyen Mustafa Karslıoğlu, “150-200 dairesi olan arsa sahiplerini sayabilirim ben size. Günlük değil bu adam saatlik zam yapıyor. Burada müteahhidin ne kabahati var. Elinde daire olan müteahhit kalmadı zaten. Tamamı yatırımcılara dönüştü” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.