adplus-dvertising

Eminönü Yeni Camii’nin 425 yıllık tarihi kitaplaştırıldı

İTO, Mimar Sinan geleneğinden gelen son klasik Osmanlı eseri olmasıyla mimarlık ve sanat tarihinin başyapıtlarından Eminönü Yeni Camii Külliyesi ve Hünkar Kasrı’nı 425 senelik tarihini bir kitap haline getirerek yayınladı.
Takip et
Eminönü Yeni Camii’nin 425 yıllık tarihi kitaplaştırıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Eminönü Yeni Camii Külliyesi ve Hünkar Kasrı’ isimli eserin tanıtımı, Hünkar Kasrı’nda gerçekleştirilen fotoğraf sergisi ile yapıldı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) yayınları arasında yer verilen kitapta, ilk temeli 1597 senesinde Safiye Sultan tarafından atılan ve 1665’te Hatice Turhan Sultan’ın döneminde tamamlanan külliyenin belgesel hikayesine yer veriliyor. Kültür-Sanat Tarihçisi Abdullah Kılıç’ın kaleme aldığı kitapta Josephus Grelot’un İstanbul Seyahatnamesi kitabında yer verilen ve Yeni Camii Külliyesi’yle alakalı bilinen en eski görüntü olan gravür de yer alıyor. 1680 senesine doğru yapılan resimde, külliye bitiminden ortalama 17 sene sonraki haliyle görünüyor. Kitap tanıtımında konuşan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “Oda’nın merkez binasının da yer aldığı Eminönü sahilindeki Yeni Camii’nin yüzlerce sene daha yaşaması ve İstanbul’a ruhunu veren niteliğinin devam etmesi için üstümüze düşeni yaptık” şeklinde konuştu.

Eminönü Yeni Camii’nin 425 yıllık tarihi kitaplaştırıldı

“İstanbul’a karşı tarihi ve sosyal sorumluluklarımızdan birini daha yerine getirdik”

Yeni Camii Külliyesi’nin mühim bir parçası olan Hünkar Kasrı’nı İTO olarak 5 sene süren titiz restorasyon ile 2009 senesinde kültür yaşamına tekrardan kazandırdıklarını kaydeden İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Restorasyon çalışması ile yalnızca emsalsiz değerdeki süsleme ve çinilerle bezeli bir tarihi eserimizi kurtarmadık, aynı zamanda İstanbul’a karşı tarihi ve sosyal sorumluluklarımızdan birini daha yerine getirdik. Hem Yeni Camii hem de Hünkar Kasrı’nın ender çini örnekleri, paha biçilmez hat yazıları, birbirinden kıymetli kalem işleri ve sedef işlemeleriyle yaşayan bir müze. Bu müzeye sahip çıkmalıyız. Bize göre Yeni Camii Külliyesinin Hünkâr Kasrı dahil bütün parçaları, İstanbul’un yüzlerce tarihsel zenginliklerinden biri değildir. İstanbul’da neşet eden Osmanlı medeniyetinin emsalsiz bir numunesi, deyim yerindeyse, büyük medeniyetimizin bir özetidir. Bu yüzden kaybolup gitmesine müsaade etmeyerek, İstanbullu tüccarların ülkemizin ezeli ve ebedi tapu kayıtlarına sahip çıktığını gösterdik” dedi.

Eminönü Yeni Camii’nin 425 yıllık tarihi kitaplaştırıldı

“Kültür dünyamıza kazandırdığımızın eserin gününü kutluyoruz”

Valide Hatice Turhan Sultan’ın eseri olan “Yeni Camii” külliyesinin 8 aylık çalışma ile kitabını hazırladıklarını ifade eden Kültür-Sanat Tarihçisi Abdullah Kılıç, “Kitap için çektiğimiz fotoğraflardan sergimizin açılışını yaptık. Kültür dünyamıza kazandırdığımızın eserin gününü kutluyoruz. Kitapta Valide Hatice Turhan Sultan’ın hayır eseri olarak kazandırdığı eserin hikayesini anlattık. Öte Yandan okuyucular fotoğraf çekimi ve belgesel anlatımı ile bu külliyenin hikayesini bulacaklar” diyerek konuştu.

Eminönü Yeni Camii’nin 425 yıllık tarihi kitaplaştırıldı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.