Emine Erdoğan’dan iklim değişikliği nedeniyle mülteci uyarısı!

Emine Erdoğan, iklim değişikliği sebebiyle ‘iklim mültecisi’ kavramının ortaya çıktığını belirtti ve “Hayatın gittikçe zorlaşacağı bir dünya bizi bekliyor” şeklinde konuştu.
Takip et
Emine Erdoğan’dan iklim değişikliği nedeniyle mülteci uyarısı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Emine Erdoğan, iklim uyarısında bulundu, Sıfır Atık Projesi’nin önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, dün Beştepe’de gerçekleştirilen Sıfır Atık Kısa Film Yarışması Ödül Töreni’nde özetle şunları belirtti:

“Geçtiğimiz günlerde meydana gelen doğal felaketlerden duyduğum üzüntüyü ifade etmek istiyorum. Bugün hepimizin kalbi bir yas evidir. Bu felaketin açtığı yaraları sarmak için el ele vermeliyiz. Birleşmiş Milletler iklim raporunun bana göre en mühim mesajı, iklim değişikliğinin münakaşasız olarak insan ürünü olduğunu söylemesidir. 7.5 milyarlık dünya nüfusu bu krizden etkileniyor. Son 20 senede 7 bin 500 büyük doğal afet gerçekleşti. 1.2 milyon insan yaşamını yitirdi. Küresel ekonomiye etkisi neredeyse 3 trilyonu buldu. 2020 senesi, ülkemizde sıcaklık rekorlarının kırıldığı bir yıldı. Bu yıl, Marmara Denizi’miz müsilaja teslim oldu.

AŞIRI HAVA OLAYLARI

Bütün bunlar, ülkeler üstünde ekonomiden, ticarete, hayvancılıktan, enerji kaynaklarına kadar yıkıcı etkiler yapıyor. Bu aşırı hava olaylarının sıklığı giderek artacak. Kışlar daha kısa, yazlar daha uzun ve sıcak geçecek. Maalesef ufukta, hayatın gittikçe zorlaşacağı bir dünya bizi bekliyor. Yaşanamaz hale gelen yerlerden göçler başlayacak. Bugün yaşamımıza iklim mültecisi diyerek bir kavram girdi.

30 MİLYAR TL KAZANÇ

Buradan hemen herkese seslenmek istiyorum. Sıfır Atık Projesi’ni, yediden yetmişe hepimizin seferberlik ruhuyla sahiplenmesi gerekiyor. Hedefimiz 2023’te bütün Türkiye’de sıfır atığı yaygınlaştırmaktır. 2034 senesinde yüzde 60 seviyesini göreceğiz. 2017’den bugüne, 24.2 milyon ton atık ekonomiye kazandırıldı. 3 milyon ton sera gazı salınımı engellendi. Bütün bu çalışmalardan 30 milyar TL ekonomik kazanç sağlandı.”

AFET SONRASI 1357 KONUT

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da “Meydana Gelen zorlu süreçte milletimizin devletine olan güvenine inancına şahit olduk. TOKİ Başkanlığımızla Antalya, Muğla, Kastamonu, Sinop, Bartın, Rize ve Artvin’de yöresel mimariye uygun, çevreci ve sıfır atığa uyumlu 1357 konut, 1646 köy evi ve 863 ahır yapıyoruz. Kastamonu ve Sinop’ta 4 sanayi sitesini tekrardan yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Emine Erdoğan’dan iklim değişikliği nedeniyle mülteci uyarısı!

Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca gerçekleştirilen Sıfır Atık Kısa Film Yarışması Ödül Töreni’nde lise ve üniversite öğrencisi gençlerin ödüllerini verdi. (Rıza ÖZEL/ ANKARA)

Emine Erdoğan’dan iklim değişikliği nedeniyle mülteci uyarısı!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.