Emine Erdoğan’dan Habitat mesajı “Karbonsuz bir dünya”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, BM-HABITAT İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif’in daveti üstüne Kamerun’un Başkenti Yaounde’de düzenlenen 4 Ekim Dünya Habitat Günü kutlama etkinliğinin açılış bölümüne video mesajla katıldı.
Takip et
Emine Erdoğan’dan Habitat mesajı “Karbonsuz bir dünya”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kasım ayında Glasgow’da yapılacak COP26 toplantısında, Dünya Habitat Günü kutlama etkinliğinin bu seneki teması olan “Karbonsuz bir dünya için şehir eyleminin hızlandırılması” çağrısının, etkin bir global hareket olacağına olan inancını dile getiren Emine Erdoğan, şu şekilde konuştu:

ACİLEN ÇÖZÜLMELİ

“Artan şehirleşme, sürdürülebilir olmayan imalat ve tüketim modelleri, karbon ayak izimizin oranını ne yazık ki her geçen gün artırıyor. Bugün yüzde 55 oranında olan kentli nüfusun, 2050’lerde yüzde 70’lere çıkacağı öngörüsü, karbon emisyonunun azaltılması yolunda acil çözümlerin gerekliliğine işaret ediyor. Küresel bir eylem planının, ivedilikle yaşama geçmesi gerekiyor. Yarın çok geç olabilir.”

ÇAĞRIYA SES VERİYORUZ

Emine Erdoğan, COVID-19’un “yeni bir hayat biçiminin anahtarlarını” verdiğine dikkati çekerek, şu şekilde devam etti: “Sözgelimi uzaktan çalışma deneyimi, çevre dostu bir iş hayatının tasarlanmasında yeni bir ufka işaret edebilir. Ulaşımdan klima kullanımına uzanan bu sürecin tekrardan planlanması, çevre adına yeni kazanımlar için bir imkandır. Daha iyi bir ekolojik gelecek için sosyologların, psikologların, iletişimcilerin hep beraber çalışmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu çabaların, yeni bir hayat kültürünün inşasına katkı vermesini umut ediyorum. Çevre konusu soluduğumuz hava, içtiğimiz su gibi hayatsal bir konudur. Bu düşüncelerle, Habitat girişiminin küresel çağrısına ses veriyor, biz varız diyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.