Emine Erdoğan bu kez kadınlar için kürsüye çıktı!

Üreten Kadınlar Türkiye Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Kalkınma fakat kadınların hem ekonomik hem de sosyal olarak güçlenmesiyle mümkündür” şeklinde konuştu.
Takip et
Emine Erdoğan bu kez kadınlar için kürsüye çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kadın girişimcilik ekosistemini desteklemek maksadıyla Şişli’de bulunan konferans merkezinde gerçekleştirilen Halkbank Üreten Kadınlar Türkiye Zirvesi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın eşi Hatice Nur Yerlikaya, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören’in eşi Revna Demirören, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay, Manolya Demirören ve çok sayıda davetli katıldı. Zirve Halkbank Üreten Kadınlar Belgeseli gösterimi ile başladı. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan Üreten Kadınlar Projesi ile alakalı bilgilendirme sunumu yaptı.

Emine Erdoğan bu kez kadınlar için kürsüye çıktı!

“KALKINMA KADINLARIN HEM EKONOMİK HEM DE SOSYAL OLARAK GÜÇLENMESİYLE MÜMKÜNDÜR”

Sürdürülebilir bir kalkınmada kadının önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan konuşmasında şunları belirtti: “Çünkü kalkınma fakat kadınların hem ekonomik hem de sosyal olarak güçlenmesiyle mümkündür. Ekonomik ve sosyal güçlenme, birbirini tetikleyen ve büyüten unsurlar. Ülkemizin güzide kurumlarından Halkbank’ın bu konuya gösterdiği önem gerçekten büyük bir takdiri hak ediyor. Kadınların kendi işlerini kurmaları ve bu konuda cesaretlenmeleri için verdikleri krediler yaşamları dönüştürüyor.

“KUVVETLI KADINLAR GÜZEL BİR GELECEĞİN KÖPRÜLERİ HALİNE GELİYORLAR”

Kadınların ekonomik olarak kuvvetlenmesi sadece para kazanmaları manasına gelmiyor. Kadınlar, gelecek nesillerin yetişmesi ve ailenin idame ettirilmesinde en mühim aktörlerdir. Dolayısıyla kadınların kuvvetlenmesi ve donanımlarını artırmaları, toplumu da şekillendiriyor. Yani kuvvetli kadınlar güzel bir geleceğin köprüleri haline geliyorlar.

Bununla beraber kuvvetli kadınların sayıca çoğalması, kadınlarla alakalı yaygın problemlerin da önüne geçiyor. Kadına yönelik şiddet, insan haklarının korunması, fırsat eşitliği gibi konularda farkındalık artıyor. Bildiğiniz gibi kadınların sadece çalışan olmalarını değil, girişimci olarak karşımıza çıkmalarını arzu ediyoruz. Girişimcilik bir fikri, bir hayali somutlaştıran büyük bir güçtür. Bugün dünyamızı şekillendiren kişiler, ağırlıklı olarak girişimcilerden oluşuyor. Bilhassa bu nedenle kadınların girişimcilik dünyasında kendilerine yer açmaları çok mühim. O zaman dünyamıza kadın eli değmiş olacak.”

Konuşmasında iklim değişikliği ile mücadelenin dünyanın en mühim meselesi haline geldiğine dikkat çeken Emine Erdoğan konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Hükümetler Arası İklim Paneli’nin yeni yayınladığı rapor, dünyayı uyandırması gereken bir çalar saattir. Küresel ısınmanın görülmemiş seviyeye gelmesinin insan kaynaklı olduğu kesin bir biçimde ortaya kondu. Değişmesi gerekenin bizler ve yaşamlarımız olduğu çok açık. Mikrodan makroya her alanda hem zihinsel hem de endüstriyel bir dönüşüme ihtiyacımız var.

“TABİATIN İMDAT ÇIĞLIĞINI DUYABİLİRİZ”

‘İklim mültecisi’ diyerek bir kavramın hayatlara girdi. Bundan sonra iklim krizi ve yetersiz kaynaklar, savaşlardan çok daha çok insanı yerinden edecek. Bütün bunlar kaynaklarımızın hızla tükendiği manasına geliyor. Eğer kulak kesilmeyi seçersek, tabiatın imdat çığlığını duyabiliriz. Bu karanlık tablonun ardında tüketerek üreten kar odaklı endüstriler var. Oysa biliyoruz ki kadınların da eşit biçimde yer aldığı bir ekonomi dünyası, kaynakları daha adil kullanacak. Gelecek nesillerin doğal kaynaklar üstündeki haklarını da daha iyi gözetecek. Toplumun ihtiyaçlarının giderilmesinde, kriz ve afetlerde kadınların nasıl büyük bir kuvvete dönüştüğünü sayısız kere tecrübe ettik. STK’larda toplumsal dayanışmanın üstün örneklerini gene kadınlar ortaya koyuyor.”

“İSTİHDAM EDİLEN KADIN SAYIMIZ 9 MİLYONU AŞMIŞ VAZIYETTE”

Kadınların çalışma yaşamına katılımını en üst düzeyden desteklediklerini belirten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık “2019-2023 senelerini kapsayan 11. kalkınma planına göre 2023 senesinde kadınların iş kuvvetine katılım oranının yüzde 38.5’e yükselmesini hedefliyoruz. Şu an bu oran yüzde 34 civarında. Temmuz 2021 TÜİK verilerine göre istihdam edilen kadın sayımız 9 milyonu aşmış vaziyette” şeklinde konuştu.

Kadın girişimciler, kanaat önderlerini, kadın kooperatifleri, sıfır atık ve sürdürülebilirlik konularındaki lider kurum ve markaların bir araya geldiği zirvede yapılan konuşmaların sonrasında sergi ziyaret edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.