adplus-dvertising

Emeklilerin 1000 TL bayram ikramiyesi ne zaman yatacak belli oldu!

Emeklilere her sene bayramda verilen ikramiyenin verileceği tarih belli oldu. Ayrıca sürekli iş göremezlik raporu olanlarda emeklilerin aldığı bayram ikramiyesinden faydalanabilecek.
Takip et
Emeklilerin 1000 TL bayram ikramiyesi ne zaman yatacak belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren 1.000 liralık bayram ikramiyelerinin ödeme tarihi belli oldu.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre toplam 13.1 milyon emekliye ödenecek bayram ikramiyeleri mayıs ayının ilk haftası hesaplara yatırılacak.

Kurban Bayramı ikramiyesinin de 12-16 Temmuz tarihlerinde yatırılması bekleniyor. Böylece temmuzda hem zam hem de ikramiye alınmış olacak.

Ramazan Bayramı’nın birinci günü bu sene 13 Mayıs tarihine denk geliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bayram ikramiyelerini bu tarihten bir hafta önce (6 Mayıs) hesaplara yatırmak için çalışmalara başladı.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerinin ikramiyelerinin aynı gün ödenmesi bekleniyor. Türkiye’de, 8.2 milyon işçi, 2.6 milyon Bağ-Kur ve 2.3 milyon memur emeklisi olmak üzere 13.1 milyon emekli bulunuyor.

İdari izin kararıyla 3.5 gün olması beklenen bayram tatili başlamadan önce ikramiyeler hesaplara yatırılmış olacak. İlk olarak 2018’de verilmeye başlanan emekli ikramiyesi üç dönemdir bin lira olarak hesaplara yatırılıyor. Bu sene da ikramiye aynı tutarda olacak.

Bugüne kadar ödenen ikramiye tutarı 64.2 milyar liraya ulaştı. Önceki sene iki güne yayılan ikramiye ödemeleri geçen sene aynı gün gerçekleşmişti.

Bu sene ödeme şeklini SGK duyuracak. Geçen sene emeklilere ödenen bayram ikramiyesi tutarı da 22 milyar lirayı geçti.

Emeklilerin 1000 TL bayram ikramiyesi ne zaman yatacak belli oldu!

Emeklilere 20 Temmuz’da kutlanacak Kurban Bayramı ikramiyesinin de 12-16 Temmuz tarihinde yatırılması bekleniyor. Emekliler temmuzda aylıklarını da zamlı alacak. Emekliler her sene ocak-temmuz aylarında son 6 ayın enflasyon rakamlarına göre zam alıyor.

Emeklilerin 1000 TL bayram ikramiyesi ne zaman yatacak belli oldu!

Ödemelerin yatırıldığı tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da bu senenin ilk ikramiyesinden faydalanabiliyor. Senede 2 ikramiyeden vefat eden emeklilerin hak sahibi yakınları da faydalanabilecek.

Dul ve yetimler ikramiyeden hisseleri oranında faydalanacak. Hem eş hem çocuk ikramiye alabilecek. Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara ise en fazla ödeneğe imkân veren tek dosya üstünden ödeme yapılacak.

Hem kocasından hem babasından ölüm aylığı alan kişilerin ikramiyesi, 2 dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek.

Mevcut sistemde emeklilerin emekli aylıkları nafaka ve SGK borcu dışında haczedilemiyor. Borcu bulunan ve ile ilgili haciz başlatılmış emekli aylığını almayı sürdürüyor.

Bayram ikramiyesi için de aynı vaziyet geçerli olacak. Bayram ikramiyesine hiçbir biçimde haciz konulamayacak. İş kazası ve meslek hastalığı sebebiyle devamlı iş göremezlik geliri alanlara, gelir bağlanmasına asıl olan devamlı iş göremezlik derecesi oranında ikramiye ödenecek.

Mart ayına ilişkin Nakdi Ücret Desteği ödemeleri de dün gerçekleştirildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ödemelerin dün banka hesapları üstünden yapıldığını söyleyerek, sistemde IBAN bilgisi eksik yahut hatalı olanların ödemelerinin ise PTT aracılığıyla yatırılacağını duyurdu.

Nakdi ücret desteğinde 2.5 milyon kişiye toplamda 9 milyar lira ödeme yapıldı. Sosyal Koruma Kalkanı paketi sosyal güvenliğin, sosyal hizmetlerin ve sosyal yardımların birleştiği bir paket oldu. 6 milyon haneye 8 milyar lira ulaştı.

Bayram ikramiyesi; emekliler, ölüm aylığı alanlar, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı alanlar, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar görmesi sebebiyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan yaşamını yitirenlerin hak sahiplerine veriliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.