adplus-dvertising

Emekli olunca ne kadar maaş alırım? SGK’nın Emekli maaşı hesaplama ekranı yeniden açıldı!

EYT ile emekliliğe hak kazanan kişiler, SGK’nın yeniden uygulamaya koyduğu ‘Emekli maaş hesaplama’ robotuyla alacakları maaşlarını hesaplayabiliyor. Peki, emekli zammı nasıl hesaplanır? İşte emeklilerin ve EYT’lilerin merakla beklediği SGK’nın Emekli maaşı hesaplama ekranı açıldı.
Takip et
Emekli olunca ne kadar maaş alırım? SGK’nın Emekli maaşı hesaplama ekranı yeniden açıldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar yaş şartı olmaksızın emeklilik hakkı elde etti..

Yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaş, EYT düzenlemesi ile birlikte emekli olabilecek.

1999 öncesi işe girişi olanlardan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için ise yine 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi şartı ile emeklilik yolu açıldı.

EYT’li kapsamına girenler, başvurulara başlamak için düzenlemenin yasalaşmasını beklerken bir yandan da maaşlarının ne kadar olacağını merak ediyor..

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), “emekli maaş hesaplama” robotu uygulamasını aktifleştirdi.

2023 yılı ocak dönemi aylık artışı verilerinin hesaplanmasının ardından güncellenen uygulamada; 4A, 4B ve 4C aylık hesaplama ekranları açıldı.

Emekli maaş hesaplama ekranı açıldı
SGK’nın sitesinde yer verilen uygulama, maaş ve emeklilik zamanı bilgileriyle birlikte, kesinlik içermeden emekli olduğunuzda alacağınız maaşı belirtiyor.

Bu uygulama ile EYT’li olmaya hak kazanacak kişiler, maaşlarını hesaplayabiliyor.

“https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap” sayfasına girildiğinde istenen bilgileri doldurarak, emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

EMEKLİLİKTE MAAŞ HESAPLAMA ROBOTU 2023

4A (SGK) emeklisi olanlar, SGK sistemine “TC Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfus İl ve Doğum Tarihi” gibi bilgilerini girdikten sonra sorgulamasını tamamlayabilir.

4B Bağ-Kur emekli maaşı alan vatandaşlar, e-Devlet sistemine giriş yaparak alacakları maaşın tutarını görüntüleyebilecek. Sayfadaki hizmet dökümü kısmında yer alan 4B emekli maaşı hesaplama linkine tıklayarak esnaf veya tarım işçisi seçenekleri tercih ederek dökümü ve maaş tutarını görüntüleyebilecek.

4C kamu çalışanları, alacakları emekli aylıklarını buradan istenen bilgileri doldurarak sorgulayabilecek.

SGK EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMAK İÇİN BURAYA TIKLABİLİRSİNİZ

NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALIRIM?

4A, 4B ve 4C gibi sigorta sistemlerinin her biri için ayrı hesaplama sayfaları bulunmaktadır. SGK web sitesi üzerinden emekli maaşını sorgulamak ve maaşını öğrenmek isteyenler sırası ile şu adımları takip etmesi gerekmektedir:

Doldurulması istenilen bilgileri girin.

TC Kimlik Numarası, SGK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfus İl, Doğum Tarihi bilgilerinizin doğruluğundan emin olun.

“Sorgula” butonuna tıklayın.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.