Emekli Maaşları Bin 800 Liraya Kadar Çıkabilir

Türkiye Emekliler Derneği, emeklilere verilen haklar konusunda yeni düzenleme talep etti. Düzenleme kabul edilirse en düşük emekli maaşı bin 800 liraya olacak.

Emekliler son senelerde önemli kazanımlar elde ederken, yeni istekler de gündemden düşmüyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), gösterge sistemine geçilmesini ve halihazırda yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 70’e çıkartılmasını istiyor. Bu istek kabul edilirse, en düşük emekli aylığı bin 800 liraya dek çıkabilecek. Halen en düşük emekli maaşı ilave ödeme dahil bin 181 lira 87 kuruş.

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, derneğin başkanlar kurulu görüşmesinde şube başkanlarının emekli aylıklarındaki değer kaybını gündeme taşıdığını ifade etti. Ergün, çözüm için şunları kaydetti:

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SIRALADI

– TÜFE oranındaki yüzdelik zamlar yetersiz olduğu için emekli aylıklarına seyyanen zam gelmeli. Refahtan da pay verilmeli.

– Emekli aylıklarında norm ve standart birliğinin tesis edilmesi için gösterge sistemine geçilmesi lazım.

– Halen yüzde 35 olan alt sınır aylık bağlama oranı 2 kat yükseltilerek yüzde 70 olarak tespit edilmeli. Bu olursa en düşük emekli aylığı bin 800 liraya dek çıkar.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı