Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu?

Geçim sıkıntısı çeken emekliler bazen bankaların kredi kartları ve kredi imkanlarından yararlanıyor. Peki bu borçlar ödenmezse maaşa haciz gelir mi?

Borcu olan emeklilerin en çok araştırdığı konuyu emekli maaşıma haciz konulabilir mi sorusu oluşturuyor. Bu soruya öncelikle hayır konulamaz demek doğru olacaktır. Banka kredi kartı ya da kredi borcunu ödeyemeyen ve icra takibine düşen emeklilere, eğer kredi çekme ya da kredi kartı alma sırasında onay vermedilerse maaşlarına haciz konulamıyor.

HANGİ DURUMLARDA EMEKLİ MAAŞINA HACİZ KONULABİLİYOR?

Emeklilerin öncelikli olarak zor duruma düştüğü konuyu bankalara olan borçları oluşturuyor. Emeklilerin bu konudaki araştırmaları bankalara ilk başvuru yaptıkları zamana dönüş yaptırıyor. Emeklilerin bankalardan krediye veya kredi kartına ilk başvuruları sırasında imzaladıkları belgelerde, eğer emekli olursam maaşımdan kesilebilir tarzında bir yazı bulunuyorsa maaşlarına haciz gelebiliyor. Ancak bu haciz miktarı maaşlarının %25’ini geçemiyor. Yani 1000 lira emekli maaşı alan bir emeklinin maaşından ayda yalnızca 250 lira haciz kesintisi yapılıyor.

ONAYA BAĞLI OLMAYAN EMEKLİ HACİZ KESİNTİLERİ NELERDİR?

Emekli maaşından haciz konusu, Yargıtay’da birçok örnek kararla kesinleşmiş ve emsal teşkil etmiştir. Ancak boşanma davaları sonrasında emeklinin ödemesi gereken nafaka ödenekleri eğer emekli olan kişi bu nafakayı ödemezse sorgusuz sualsiz haczedilebiliyor. Aynı zamanda devlete olan vergi borçları da tıpkı nafaka borcunda olduğu gibi ödenmezse devlet emeklinin maaşının 1/4’üne haciz uygulayabiliyor. Banka kredi ve kredi kartlarında uygulanan haciz emeklinin ilk onayına bağlı olmasına rağmen, nafaka ve devlete olan borçlar onay gerektirmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı