adplus-dvertising

Emekli amirallerin rütbelerinin sökülmesi için yol aranıyor!

Darbe imalı bildiri yayımlayan 104 generalin rütbelerini sökmek için Erdoğan talimatı verdi. Generallerin rütbeleri ancak kesinleşmiş yargı kararıyla sökülebiliyor. Ancak idari bir kararla rütbelerin sökülüp sökülemeyeceği araştırılmaya başlandı. Aynı zamanda amirallerin yararlandığı ordu evi vs. gibi çeşitli haklarında ellerinden alınması masada.
Takip et
Emekli amirallerin rütbelerinin sökülmesi için yol aranıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mevcut uygulamada emekli askerlerin rütbeleri fakat kesinleşmiş yargı kararı uyarınca sökülebiliyor. Mahkeme kararı olmadan “idari” olarak bu adımın atılıp atılamayacağı incelenecek. 104 emekli amiralin darbe imalı bildirisiyle alakalı soruşturma sürerken, iktidar da konuyla alakalı harekete geçti. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geçtiğimiz çarşamba günü mühim bir toplantı yapıldı.

Milli Savunma, Adalet ve İçişleri Bakanları ile bazı AK Parti yöneticilerinin katıldığı toplantıda, emekli amirallerin hazırladığı bildiriye karşı yaptırımların yanı sıra, gündeme gelebilecek idari düzenlemeler de masaya yatırıldı.

EMEKLİYE DİSİPLİN YOLU

AK Parti’nin, kanun değişikliği gerektiren bazı düzenlemeler üstünde çalışmaya başladığı öğrenildi. Bu kapsamda; emekli askerlerin belli suçlar yönünden muvazzaf askerler gibi disiplin soruşturmalarına tabi tutulabilmeleri için bazı düzenlemelerin gündeme gelebileceği ifade ediliyor. Gene üstünde çalışılan konulardan biri de emekli askerlerin rütbelerinin sökülmesi. Mevcut uygulamada emekli askerlerin rütbeleri kesinleşmiş yargı kararı uyarınca sökülebiliyor. Bunun yerine emekli askerlerin rütbelerinin idari kararla sökülüp sökülemeyeceğine ilişkin inceleme devam ediyor.

İDARİ YAPTIRIM MASADA

Bildiride imzası bulunan emekli amirallerin yararlandığı haklar da masada. Daha önce lojman, makam otomobili ve koruma gibi haklardan faydalananların bu haklarının iptal edildiği açıklanmıştı. Fakat söz konusu emekli amiraller rütbeleri sökülmediği için, orduevleri ve askeri tesislerde kendilerine sağlanan haklardan yararlanmaya, TSK’ya ait bazı kurum ve kuruluşlara giriş-çıkış sağlamaya devam ediyor. Bütün bu haklarla alakalı amirallere uygulanacak idari yaptırımların neler olabileceği konusunda da çalışmalar sürüyor.

ORDUEVİNDE ÇALIŞMA OFİSİ AÇAMAYACAKLAR

Yeni Şafak’ın haberine göre Emekli kuvvet komutanlarına çalışmaları için orduevlerinde bir oda tahsis edildiği öğrenildi. 104 amiralin arasında da eski Deniz Kuvvetleri Komutanları Eşref Uğur Yiğit, Murat Bilgel ve Bülent Bostanoğlu bulunuyordu. Emekli 3 Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın orduevlerinde çalışma ofisi açma haklarının iptal edilmesi de gündemde. Konunun önemine dikkat çeken Erdoğan’ın “Titiz bir çalışma yapın” talimatı verdiği öğrenilirken; idari yaptırımların çerçevesinin önümüzdeki günlerde yapılacak toplantıda çizilmesi bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.