Elon Musk’la çalışan Türk mühendisten skandal kölelik açıklaması!

Elon Musk’ın yönettiği SpaceX’in uzaya fırlattığı ilk roket Falcon-1 projesinde çalışan Türk mühendis Bülent Altan, Pasifik Okyanusu ortasındaki adada aç bırakıldıklarını ve isyana sürüklendiklerini anlattı. Altan, adada kendilerini köle gibi hissettiklerini söyledi.
Takip et
Elon Musk’la çalışan Türk mühendisten skandal kölelik açıklaması!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Piyasaya yeni çıkan ve ABD’li girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay teknolojisi şirketi SpaceX’in ilk günlerinin anlatıldığı “Liftoff” (Kalkış) adlı kitapta, mühendislerin başarı için Musk tarafından nasıl zorlandığına dair bilgiler yer alıyor.

Eric Berger’in kaleme aldığı kitaba göre, Pasifik Okyanusu’ndaki küçük bir ada olan Omelek’te fırlatma rampasının inşaası ve Falcon-1 roketi için çalışan mühendisler arasında yer verilen Bülent Altan, “Omelek’te bütün gücümüz elimizden alınmış köleler gibi hissettik” şeklinde konuştu.

‘İŞÇİLERLE GREVE GİTTİK’

Hürriyet’te Razi Canikligl’in haberine göre kitapta adadaki ilk sene boyunca lojistiğin çok zayıf olduğu ve gıda ihtiyaçlarının teslimatının genellikle geciktiği söylendi. Altan’ın yanı sıra öbür mühendislerin de yaşadıklarına kitapta yer verildi.

2005 senesi sonbaharında bir gün mühendis ve işçilerin isyan edip greve başladıkları, bir müddet adada yalnızca yiyecek bekleyen ‘vahşi hayvanlar’ gibi oturduktan sonra, adaya iniş yapamayan uçaktan atılan dondurulmuş tavuk kanatları ve sigaraları aldıkları söylendi.

Kitapta öte yandan Falcon-1 roketinin ilk fırlatma denemesinde roketin alev alıp okyanusa düştüğü, Mart 2007’deki ikinci denemede ilk kez uzaya ulaştığı bilgileri de yer alıyor.

Üçüncü uçuşunu başarıyla tamamlandıktan sonra Omelek’teki çalışanların artık yemek pişirecekleri iyi stoklanmış bir mutfağı ve sınırsız içeceklerin bulunduğu soğutmalı bir deniz minibüsüne sahip oldukları da söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.