Elon Musk’ın SpaceX şirketi tarafından yapılan roket patladı!

SpaceX'in dev roketi Starship'in prototipi SN4 test sırasında büyük bir patlamayla infilak etti.

Elon Musk’a ait SpaceX firmasının Starship roketinin dördüncü prototipi Teksas’ta bulunan tesislerde yapılan test esnasında infilak etti. SpaceX’in Mars ve Ay’a insan göndermek için geliştirdiği rokette yaşanan patlamanın nedeni ise henüz bilinmiyor. Patlayan prototip bir dizi testten geçmiş olan SpaceX’in SN4 modeline ait. Elon Musk’ın firmasının mürettebatla uzaya fırlatmayı planladığı uzay mekiğinden farklı bir prototip. Yapılan açıklamada “Seri Numarası 4″ (SN4) roket motorunun statik patlama olarak bilinen bir saha testi esnasında patladığı bildirildi.

Patlayan prototipin bu hafta sonu NASA astronotlarını Florida’dan uzaya fırlatacak olan Falcon 9 roketi ve Crew Dragon uzay aracından farklı olduğu hatırlatıldı. Bu roket sistemi daha önce uyduları pek çok defa başarıyla fırlatmıştı.

Patlayan prototip firma tarafından ay ve Mars’a insan ve yük göndermek maksadıyla tasarlandı. Roket tekrar kullanılabilir olacak biçimde tasarlandı. Böylece SpaceX ticari bir uçak gibi onu defalarca fırlatabilir ve geri indirebilir. Firma bu sene uzaya ve 2022 senesine kadar da aya ulaşmayı hedefliyor.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı