Elon Musk’ın şirketi SpaceX uzaya astronot gönderiyor!

ABD'li girişimci Elon Musk'ın 2002 yılında kurduğu SpaceX şirketi, yıllar süren çalışmaların ardından iki astronotu uzaya taşıyacak. Yarın Florida'dan Falcon 9 roketiyle fırlatılacak Crew Dragon kapsülünün yolculuğunun başarıya ulaşmasının, uzay yolculuklarının ticarileşmesi açısından da dönüm noktası olması bekleniyor.

ABD’li girişimci Elon Musk tarafından 2002 senesinde kurulan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, seneler süren çalışmaların sonunda yarın ilk defa uzaya astronot gönderecek. Böylece NASA da 9 senelik aranın sonrasında uzaya insan göndermiş olacak.


ABD’li astronotlar Doug Hurley ile Bob Behnken’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürecek olan Crew Dragon adlı kapsül, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) ait Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Musk’ın şirketi tarafından üretilen Falcon 9 roketiyle fırlatılacak.

Reuters’ın haberine göre, fırlatma işlemi yarın Türkiye saatiyle 23.30’da yapılacak.

Kapsülün fırlatışını ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence de izleyecek.

Yolculuk, uzay taşımacılığının kamudan özel sektöre geçişi açısından da milat olacak.


UZAY YOLCULUĞUNDA DÖNÜM NOKTASI

Söz konusu kapsülün başarıyla yolculuğunu tamamlaması, uzay yolculuğunun daha uygun fiyatlı olması için yapılan çalışmalar açısından da dönüm noktası olacak.

Yolculukta yer alacak astronotlardan 53 yaşındaki Hurley, “Bob ile beraber beş senedir bu programa hazırlanıyoruz” şeklinde konuştu.

Uzay yolculuklarını ticarileştirmeyi teşvik etmek isteyen NASA, uzay kapsülü yapımı için SpaceX’e 3,1 milyar dolar, Boeing’e 4,5 milyar dolar vermişti. Boeing’in CST-100 Starliner kapsülünü 2021’e kadar fırlatması beklenmiyor.

SpaceX, Crew Dragon kapsülünü astronotsuz olarak geçen sene başarıyla uzay istasyonuna fırlatmıştı.

2018 senesinde Mars’ın yörüngesine Tesla marka arabası göndermeye çalışan Musk bu deneyinde başarısız olmuş roket motoru gereğinden fazla ateşlendiği için araç Mars’ı ıskalamıştı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı