Elon Musk’ın projesine Fransa’nın köylerinden tepki!

Fransa’daki Saint-Senier-de-Beuvron köyü, SpaceX’in ve elektrikli araba üreticisi Tesla’nın kurucusu Elon Musk’a ait Starlink firmasının projesine ev sahipliği yapmak için seçilmişti. Fakat halk, köy arazisine uydu internet anteni kurmasını reddetti
Takip et
Elon Musk’ın projesine Fransa’nın köylerinden tepki!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa’da Elon Musk’a ait Starlink firmasının projesine ev sahipliği yapmak için seçilen Saint-Senier-de-Beuvron köyü, Starlink firmasının köy arazisine uydu internet anteni kurmasını reddetti.

Fransa’daki Saint-Senier-de-Beuvron köyü, SpaceX’in ve elektrikli araba üreticisi Tesla’nın kurucusu Elon Musk’a ait Starlink firmasının projesine ev sahipliği yapmak için seçilmişti. 350 nüfuslu Saint-Senier-de-Beuvron köyü ise, Musk’un projesinin köy arazisinde yapılmasını reddetti.

Saint-Senier-de-Beuvron Belediye Başkanı Yardımcısı Noemie Brault yaptığı açıklamada, proje ile ilgili endişelerini dile getirerek, “Projede, bu sinyallerin etkisi ile ilgili hiçbir fikrimiz yok. Bu bizi endişelendiriyor çünkü sinyallerin insan yahut hayvan sağlığı üstündeki nihai etkilerine dair hiçbir veriye sahip değiliz. Tedbir olarak belediye meclisi, projeye hayır kararı verdi” ifadelerini kullandı. Musk’un Neuralink projesine atıfta bulunan Brault, “İnsanların beyinlerine bir çip yerleştirmek istediğini duyduğunuzda, bu korkutucu” şeklinde konuştu.

Köy sakinlerinden Marie Falguieres ise, “Elon Musk’a saldırmıyoruz, teknoloji düşmanı değiliz. Ben koyda bir rehberim, internet sitem var. Kocam evden çalışıyor. Fakat bu antenler Fransa’da tamamen yenidir. Tehlike olup olmadığını bilmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Starlink projesi, Fransa için planlanan dört bölgeden biri olan Saint-Senier-de-Beuvron’e antenlerin kurulması için Fransız yasal onayını almıştı. Musk ise projede, dünyanın herhangi bir yerindeki uzak bölgelere hızlı internet temin etmek için bin 440 tane uyduyu Dünya yörüngesine yerleştirmeyi planlıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.