adplus-dvertising

Elon Musk’ın Neuralink projesi ile yakında insan beynine çip takılacak!

İnsan beynini bilgisayara bağlayan teknolojiler üstünde çalışan Neuralink, yakında insanlar üstünde denemelerine başlayacak.
Takip et
Elon Musk’ın Neuralink projesi ile yakında insan beynine çip takılacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İnsan beynine yerleştirilecek bir çip sayesinde insanlar ile bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma hedefi ile yola çıkan Elon Musk’ın Neuralink projesi, 2020 senesinde hayvanlar üstünde denenmişti.

İnsanları ve bilgisayarları birbirine bağlamak için ultra yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine arayüzleri geliştirmek isteyen Neuralink, beyin bozukluklarını tedavi etmeye, insan beynini korumaya, geliştirmeye ve sonunda insanları yapay zeka ile birleştirmeye yardımcı olacak.

Elon Musk’ın Neuralink projesi ile yakında insan beynine çip takılacak!

İNSANLARA UYGULANACAK

Neuralink, yavaş yavaş çipleri insanlar üstünde denemek için çalışmalara başladı. Firma, şimdilerde teknolojiyi insanlarda test edecek bir klinik deneme direktörü arıyor.

Musk, Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) firmaya onay vermesi halinde, insan deneylerinin 2022’de başlamasını umduğunu açıklamıştı.

Elon Musk, eğer gelecekte implantları beynin daha derinine indirmeyi başarırlarsa, körlük ve depresyon gibi hastalıkların Neuralink ile tedavi edilebileceğini ileri sürüyor.

Neuralink projesi eğer amacına ulaşırsa, özellikle engelli bireylerin yaşamını oldukça kolaylaştıracak. Bir örnek vermek gerekirse, engelli bireyler Neuralink sayesinde klavyeye hiç dokunmadan, sadece düşünceleri ile yazı yazabilecek.

Elon Musk, bu teknolojinin duyma aralığını normal frekans ve genişliklerin üstüne çıkarabileceğini ve normalde insan tarafından duyulamayan seslerin duyulmasını sağlayacağını öne sürmüştü.

Meşhur milyarder öte yandan, söz konusu teknoloji sayesinde beş sene gibi kısa bir müddet içinde insanların konuşmaya ve dil bilmeye ihtiyacı olmayacağını açıklamıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.