adplus-dvertising

Elon Musk Twitter’ı nasıl satın aldı ortaya çıktı!

Elon Musk 11 gün gibi kısa bir müddet içerisinde Twitter’ı satın aldı. Peki Twitter yönetim kurulu ne oldu da fikrini değiştirdi?
Takip et
Elon Musk Twitter’ı nasıl satın aldı ortaya çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın Twitter’ı alması haftanın en ses getiren gelişmelerinden biri oldu. Musk bugün geleceği temsil ediyor. Bu nedenden herkes firmalarının hisselerine sahip olmak istiyor bu da onu dünyanın en zengin adamı yapıyor. Daha önce kişisel bilgisayarların (PC) ‘geleceğimiz’ olduğu öngörüsü ile Bill Gates bu yoldan geçmiş, para ile ilişkisini ise servetinin yarısını bağışlayarak koparmıştı.

Elon Musk uzun zamandır Twitter hakkında platform üstünden eleştirilerde bulunuyordu. Peki Twitter Musk’ın resmi olarak teklifini aldığında kurum içinde neler meydana geldi. Firma ilk önce şirketi satmamak için hisseler üstünde (zehirli hap) nasıl bir oynama yapabileceğini düşündü.

Geçen Pazar gününe gelindiğinde firmanın önündeki seçenekler tükenmeye başlamıştı. 11 gün içerisinde yönetim kurulunun Musk’ın teklifine karşı tavrı değişti ve firma dünyanın en zengin insanına satıldı.

View this post on Instagram

A post shared by Haber Global (@haberglobal)

‘YALNIZCA 11 GÜNDE TAMAMLANMASI SIRA DIŞI’

New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Profesör Edward Rock 44 milyar dolarlık böylesi büyük bir anlaşmanın yalnızca 11 gün içinde nihayete ermesini sıra dışı olarak yorumluyor. Musk Twitter hisselerini toplamaya geçen ocak ayında başladı. Nihayetinde firmanın yüzde 9’unun sahibi olarak en büyük hissedarı oldu. Twitter ona yönetim kurulunda bir koltuk önerdi, Musk bunu istemedi.

Musk’ın aklının bir köşesinde şirketi satın almak olduğu için şuanlık yönetim kurulu ile ilgilenmiyordu. Dünyanın en zengin insanı yatırım bankası Morgan Stanley ile anlaştı. Bankanın avukatlarından Michael Grimes 2012 senesinde Facebook’un halka arzından da sorumlu olmuştu.

Tesla’nın CEO’su etrafına topladığı bankacılar ile nereden nakit bulabileceğini düşündü. Bazı bankaları bizzat kendisi aradı. Servetinin büyük bir çoğunluğu Tesla hisselerinden oluştuğu için bir anda bu kadar hissesini satarak nakit kaynağı oluşturmak istemedi. Citigroup, Bank of America ve BNP Paribas kesenin ağzını açtı.

Tam bu sırada Musk attığı imalı tweet’ler ile Twitter’ı iğnelemeye devam ediyordu. Musk 13 Nisan tarihinde Twitter’ın yönetim kurulu başkanı Bret Taylor’a bir mesaj gönderdi: “Sana bu gece bir teklif mektubu göndereceğim, yarın sabah kamuya açıklanacak.” Bu mektupta Twittter’ı hisse başına 54.20 dolara satın almak istediğini ifade ediyordu.

‘DARALAN DİJİTAL REKLAM PAZARI’

Yönetim kurulu bu defa teklifi değerlendirdi. Aralarında Twitter’ın 44 milyar dolardan daha yüksek olup olmayabileceğini tartıştılar. Musk’un teklifi hisse başına 54.20 dolar olurken Twitter Şubat 2021’de pandeminin de etkisiyle 77 dolara kadar çıkmıştı. Fakat dijital reklam pazarının daralması firmanın bilançosunda kritik bir sıkıntı olarak göze çarpıyor.

Twitter yönetim kurulu Musk’a mesafeli olsa da buradaki 11 kişiden bir tanesi Musk’a yakındı. Silver Lake yatırım fonundan Egon Durban, 2018 senesinde Musk’ın Tesla’nın halka açık hisselerini toplama planında çalışmıştı.

Önceki hafta Cumartesi günü Musk’ın Twitter yönetim kurulu başkanı Taylor’ı arayarak teklifin kabul edilmemesi vaziyetinde, teklifi doğrudan hissedarlara götürmekle tehdit ettiği ifade ediliyor. Pazar günü ise kurul Musk’ın teklifini kabul etme kararı aldı.

Peki milyarderlerin yaptığı medya yatırımları bize ne belirtiyor. Jeff Bezos, Washington Post’u satın aldığında tüm dünyada ‘İfade özgürlüğü milyarderlerin eline mi geçiyor?’ münakaşaları yapılıyordu. Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması da benzer bir münakaşanın fitilini ateşledi. Mark Zuckerberg Facebook’un kurucusu ve Meta’nın CEO’su olsa da firmanın yalnız başına sahibi değil.

Bugün Wall Street Musk’ın Twitter’ı satın almasında ciddi biçimde nakit varlığı ortaya koydu fakat Musk’ın bankalara bu borçları ödeyememe olasılığı pek de düşünülmüyor. Twitter 2022’in ilk çeyreğinde 513 milyon dolar kâr elde etti. Kurumun ilan gelirleri yüzde 16 artışla 1.2 milyar dolara çıktı. 2021 senesinde Facebook ve Instagram’ı bünyesinde bulunduran Meta 114 milyar dolar gelir elde etmişti.

*Yukarıdaki derlemede yer verilen bilgilerin mühim bir bölümü New York Times’ta Lauren Hirsch ve Mike Isaac imzasıyla yayımlanan ‘How Twitter’s Board Went From Fighting Elon Musk to Accepting Him’ adlı makaleden alınmıştır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.