adplus-dvertising

Elon Musk, Twitter ile davalık oldu!

27 Mayıs 2022, 09:49 tarihinde eklendi
Twitter yatırımcıları, 44 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını askıya alan Elon Musk ve Twitter’a dava açtı.
Takip et
Elon Musk, Twitter ile davalık oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Davada, Musk’ın California firma kanunlarını birkaç yoldan ihlal ettiği ileri sürülüyor. Musk, yanlış beyanlar ve piyasa manipülasyonu ile Twitter’ın San Fransisco’daki ana merkezinde kaos oluşturması sebebiyle “görevi kötüye kullanmakla” suçlanıyor.

Elon Musk, Twitter ile davalık oldu!

Musk şirketi satın almak üzere hisse başına 54,20 dolar teklif etmişti. Fakat Musk’ın askıya alma kararının sonrasında Twitter hisseleri ortalama yüzde 27 oranında düştü.

Davada öte yandan Musk’ın Twitter’daki hissesini ve firmanın yönetim kurulu mensubu olma planını açıklamayı geciktirerek finansal olarak yarar sağladığı da söyleniyor.

Öte Yandan 95 milyondan fazla takipçisi olan Musk tarafından yapılan birkaç paylaşımın da “yanıltıcı” olduğunu ileri sürülüyor.

Bunların arasında Musk’ın sahte hesapların sayısıyla alakalı şüphelerini ifade ettiği ve satış anlaşmasını askıya aldığını ilan ettiği tweet’i de var.

Davada, 13 Mayıs tarihinde attığı tweet’i hakkında Musk’ın, “sahte hesaplardan haberdar olması sebebiyle Twitter hisseleri için piyasayı manipüle etme çabası içinde olduğu” da ifade edildi.

Twitter yatırımcılarını temsil eden avukat Frank Bottini, BBC’ye yaptığı açıklamada davanın Musk’ın fiyat için müzakere etmek üzere şirketi kötülemeye devam etmesi sebebiyle açıldığını belirtti.

Elon Musk, Twitter ile davalık oldu!

Bottini, “San Francisco’da açtığımız dava, Musk’ı yasalara aykırı davranışından sorumlu tutmayı amaçlıyor” şeklinde konuştu.

Birçok analist, Musk’ın bu yolla satın alma fiyatını düşürmeyi ya da anlaşmadan çekilmeyi planladığını düşünüyor.

Musk, Twitter’daki sahte ve bot hesapların sayısından endişe duyduğuna dair paylaşımlar yaptı.

Öte Yandan Musk, Twitter’ı satın almak üzere kararlaştırılan 44 milyar dolarlık fiyattan daha azını ödemeye çalışabileceğini ima etti.

Bu ayın başında bir teknoloji konferansında konuşan Musk, daha düşük bir fiyatla anlaşma yapmanın “söz konusu olamayacağını” belirtti.

Hem Musk’ın avukatları hem de Tesla, BBC’nin Cuma günkü yorum isteklerine henüz cevap vermedi. Twitter ise yorum yapmaktan kaçındı.

Twitter, bu ayın başında tüketici ve gelir operasyonlarından sorumlu iki üst düzey yöneticinin firmadan ayrıldığını doğruladı. Firma öte yandan “kritik roller” haricinde işe alımlarını da durdurdu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.