Elon Musk tüm önceliğini uzay yolculuğu için Starship’e verdi!

Başarılı bir şekilde ilk insanlı uçuşunu gerçekleştiren SpaceX'in odağı artık uzay yolculuklarında kullanılacak Starship'e çevirmiş görünüyor. Şirketin CEO'su Elon Musk, şirket çalışanlarına attığı bir e-postada SpaceX'in "en büyük önceliğinin" Starship olmasını istedi.

Elon Musk’ın CEO’su olduğu uzay şirketi SpaceX, geçtiğimiz günlerde ilk insanlı uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti. Firmanın, bu uçuşunun sonrasında görevde yer verilen Crew Dragon’a daha çok alaka göstermesini bekliyorsanız, yanılıyorsunuz.

SpaceX CEO’su Elon Musk, firma çalışanlarına attığı bir e-postada firmanın önceliğinin Mars ve Ay yolculuklarında kullanılacak devasa roket Starship olması gerektiğini belirtti. Musk, Crew Dragon’ın Dünya’ya dönüş riskini azaltabilecek çalışmalar hariç öbür çalışmaların Starship’e yoğunlaşmasını istiyor.

Elon Musk, odağın Ay ve Mars yolculukları için artırılmasını istiyor

Starship, SpaceX’in gelecekteki Ay ve Mars yolculuklarında kullanacağı uzay aracı olacak. Devasa araç, 100 insanı aynı anda taşıyabilecek biçimde geliştirildi. Uzun mesafeli uzay yolculuklarında daha önce olduğundan daha çok insan taşıyabilecek Starship, tıpkı Falcon 9 roketinde olduğu gibi tekrardan kullanılabilir biçimde geliştiriliyor.

SpaceX’in geleceğini de işaret eden Starship’in geliştirme çalışmaları ve testleri devam ediyor. Fakat testlerde ortaya çıkan problemler SpaceX’in Starship üstünde daha çok çalışmasını gerektiriyor. Son olarak geçtiğimiz hafta yapılan test esnasında Bir Starship prototipi olan SN4 büyük bir patlamayla infilak etmişti.

Elon Musk’ın firma çalışanlarına Starship’in öncelik haline getirilmesiyle alakalı e-postası, SpaceX’in öbür projelerini ihmal edeceği manasına gelmiyor. Crew Dragon, NASA astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürmüş olmakla birlikte henüz düzenli bir hizmet sunmuyor.

SpaceX, şuanda ISS’deki astronotları geri getirmek için çalışmalarına devam ediyor. Fakat görünen o ki uzay şirketi, ISS’den astronotları geri getirmenin yanından amiral gemisi projesi Starship’in de bir an önce başarılı bir biçimde sonlandırılmasını istiyor.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı