Elon Musk, SpaceX’ SN10 roketinin neden patladığını açıkladı

SpaceX’in SN10 Starship inişinden kısa bir süre sonra, prototip test uçuşundan zarar görmeden çıkmış gibi görünüyordu. Araç yaklaşık bir dakika sonra iniş pistinde patladı ve onunki gibi devasa bir ateş saçtı. Elon Musk bu durum neden yaşandı açıkladı.
Takip et
Elon Musk, SpaceX’ SN10 roketinin neden patladığını açıkladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX tarafından geliştirilen yeniden kullanılabilir bir fırlatma aracı olan Starship’in roketinin test uçuşu yapıldı. Ancak roket iniş sırasında yere çarparak infilak etti.

İki ay sonra yapılan deneme yine aynı görüntülerle son buldu. Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX firmasının yeniden kullanılabilir roketi SN9 test uçuşunda, inerken patladı.

SpaceX’in Ay ve Mars’a insan taşımak için geliştirdiği Starship roketinin SN9 prototipi test amaçlı fırlatıldı. SN9, başarıyla kalkış yaptı.

3 dakika içerisinde beklenildiği gibi 12 bin kilometre yüksekliğe çıkan roket, daha sonrasında iniş pozisyonuna geçmeye başladı.

Ancak iniş manevrasını gerçekleştiremediği için yüzeye eğimli bir iniş yaptı ve infilak etti.

Başarılı sonuçlanmayan fırlatmaya rağmen, SpaceX, toplayabildikleri veriler nedeniyle testi bir başarı olarak gördüklerini açıkladı. Şimdiden pek çok prototipi hazır tutan SpaceX, bu roketlerin sorunlarını çözüp en hızlı şekilde uzaya insan taşımaya başlamak istiyor.

Aralık ayında da Starship roketinin SN8 prototipi iniş sırasında infilak etmişti.

Elon Musk Twitter’da takipçilere gönderilen cevaplarda neyin yanlış gittiğini açıkladı. SpaceX şefi, SN10 motorunun muhtemelen “kısmi helyum yutulması nedeniyle düşük itme gücüne sahip olduğunu söyledi.  “yakıt başlık tankı” ve darbenin roketin bacaklarını ve eteğinin bir kısmını ezdiğini açıklayan Musk SpaceX artık SN10’un, SN11’i etkilememesi için sorun için birden fazla düzeltme üzerinde çalışıyor.

Elon Musk, SpaceX’ SN10 roketinin neden patladığını açıkladı

SpaceX’in Starship’i, kargo ve insan yolcuları Dünya’nın yörüngesine ve ötesine taşımak için geliştirilmiş bir ağır kaldırma fırlatma aracıdır. SN10’un patlaması şirketin test çabalarını yavaşlatmayacak – aslında, son zamanlarda dışarı haddelenmiş SN11 prototipini, dördüncü yüksek irtifa test lansmanına hazırlanmaya başlamak için Boca Chica tesisine götürdü.

Elon Musk, SpaceX’ SN10 roketinin neden patladığını açıkladı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.