Elon Musk Kişisel Servetini Açıkladı

Tesla ve SpaceX'in sahibi Elon Musk, mahkemede ifade verirken kişisel servetinin 20 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Tayland’da mahsur kalan çocuk futbol takımının kurtarılması çabaları esnasında laf dalaşına girdiği İngiliz dalgıç ile ilgili ‘Pedo Adam’ diyerek tweetlediği için yargılanan ABD’li teknoloji devi, ‘ettiği hakaretin Tesla hisselerini etkileyip etkilemediği’ sorusu üstüne servetiyle alakalı açıklamalarda bulundu.

İNGİLİZ DALGIÇA “PEDO ADAM” DEDİĞİ İÇİN YARGILANIYOR

SpaceX, Tesla ve Boring Company gibi teknoloji devlerinin ABD’li sahibi Elon Musk, geçen sene Tayland’da mağarada mahsur kalan çocukların kurtarılmasına yardım eden İngiliz dalgıç Vernon Unsworth’e mini denizaltı verme teklifini sert dille reddetmesi üstüne ‘pedofili’ anlamında ‘Pedo Adam’ dediği için yargılanıyor.

TESLA HİSSELERİNİ ETKİLİYOR MU DİYE SORULDU

ABD’nin Los Angeles şehrinde açılan davanın ilk gününde ‘kızgınlıktan öylesine yazdığı doğaçlama’ tweet için ‘özür ve pişmanlık’ açıklayan, tweetin ciddiye alınacağını kesinlikle düşünmediğini ve hiçbir zaman Unsworth’ün pedofil olduğuna inanmadığını belirten Elon Musk, ikinci günde iddia makamının ‘ettiği hakaretin Tesla hisselerini etkileyip etkilemediği’ sorusuyla karşılaştı.

20 MİLYAR DOLAR MAL VARLIĞI VAR

Bu vesileyle kişisel servetiyle alakalı açıklamalar yapan dünyaca meşhur ABD’li teknoloji girişimcisi, servetinin 20 milyar dolara tekabül ettiğini, ama ama bunun büyük bölümünün kolayca paraya çverilemeyen likit olmayan varlıklara yatırılmış olduğunu anlattı. Musk “İnsanlar bol bol nakit param olduğunu zannediyor, ama esasında yok. SpaceX ve Tesla’da hisselerim ve buna karşılık borçlarım var” şeklinde konuştu.

GÜNEY AFRİKA’DA OLDUKÇA YAYGIN

ABD’li milyarder, ‘Pedo Adam’ sözünün kendisinin yetişip büyüdüğü Güney Afrika’da yaygın bir sövgü olduğunu anlatarak şunları belirtti:

“Bu ‘anasını beceren’ sözünün gerçekten birinin annesiyle seks yaptığı manasına gelmemesi örneğindeki gibi bir hakarettir.”

“Annemin de dediği gibi, biri sana hakaret derse, kafaya takma, geç gitsin.”

“PEDOFİLİ OLDUĞUNU KASTETMEDİM”

İlk duruşmada da Unsworth’ün gerçekten pedofil olduğunu kast etmediğini savunan Musk, öbür yandan zanlı anlamına gelen İngilizce ‘suspect’ kelimesinin kısaltması ‘sus’ tabirini kullanarak “Tayland’ta yaşayan Briyanyalı sus” tweetini de atmıştı.

Aralarındaki kavga tırmanırken Unsworth’ün cinsel istismara karışıp karışmadığını incelemesi için özel dedektife 52 bin dolar ödediğini söylemiş olan Musk, aylar sonra da Unsworth’ün hala kendisine dava açmamış olmasına şaşırdığını ifade etmişti.

“KENDİMİ KİRLENMİŞ HİSSETTİM”

Unswort ise ilk duruşmada sesi titreyerek, meşhur iş adamı tarafından ile ilgili atılan ‘Pedo Adam’ tweetiyle kendisini ‘damgalanmış’ hissettiğini, sosyal medya paylaşımları yüzünden ‘aşağılanmış, utanç verici vaziyete düşmüş, kirlenmiş’ hissine kapıldığını anlattı.

İngiliz dalgıç “Daha ilk günden af kararı kapsamında olmayan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış vaziyetine düştüm. Bunun ile ilgili konuşmak beni yaralıyor” şeklinde konuştu.

Unswort’ün ‘kişiliğini karalama’ suçlamasıyla açtığı davada, Musk gibi ‘yaşamdan büyük’ kişiliklerin başkaları hakkındaki düşüncelerini kamuoyuyla paylaşmasının sıradan vatandaş üstündeki etkileri dahil olası neticeleri tartılıyor.

MUSK DAVAYI KAYBEDEBİLİR

Yasal kovuşturma esnasında bir yargıcın ‘kamuoyuna mal olmamış kişilik olduğuna’ hükmetmesi sayesinde İngiliz dalgıcın karalama kurbanı olduğunu kanıtlamak için aşması gereken çıta aşağı çekilmişti. Avukatlarının Unsworth’ün Musk’ın gafletinden ötürü zarar gördüğünü kanıtlaması, davayı kazanmalarına yetebilir.

1971’den beri Tayland’da yaşayan Unsworth’ün ayrıldığı eşinin tanıklığıyla duruşma sürecinin tamamlanmasının sonrasında kararın jüri tarafından verilmesi bekleniyor.

Marihuana kullanımıyla soru işaretleri oluşturan Musk’ın daha önce işleriyle alakalı attığı olur olmaz tweetler yüzünden büyük finansal kayba uğramışlığı var.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı