adplus-dvertising

Elon Musk ile Twitter arasında sahte hesap krizi: ‘Fesih hakkımı saklı tutuyorum’

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, sosyal medya platformu Twitter’ı kendisini platformdaki “sahte hesaplar” hakkında yeterince bilgi vermediğini ifade ederek, 44 milyar dolarlık devralma anlaşmasını feshetmekle tehdit etti.
Takip et
Elon Musk ile Twitter arasında sahte hesap krizi: ‘Fesih hakkımı saklı tutuyorum’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk ile sosyal medya platformu Twitter arasındaki sahte hesap münakaşası devam ediyor. Musk Twitter’a yazdığı mektupta, Twitter’ı platformdaki sahte hesaplar hakkında bilgi edinme hakkına “direnmek ve engellemekle” suçlayarak, bunun 44 milyar dolarlık devralma anlaşmasının koşullarının “açık bir biçimde ihlali” olarak nitelendirdi.

Elon Musk ile Twitter arasında sahte hesap krizi: ‘Fesih hakkımı saklı tutuyorum’

Musk ismine Skadden Hukuk Bürosu’ndan avukat Mike Ringler tarafından Twitter’a gönderilen mektupta, “Bay Musk, işlemi tamamlamama hakkı ve birleşme sözleşmesini feshetme hakkı da dahil olmak üzere bundan kaynaklanan bütün hakları saklı tutar” dendi.

Devralma anlaşmasının Twitter’ın Musk’ın talep ettiği verileri sağlamasını gerektirdiği ifade edilen mektupta, Twitter’ın yalnızca anlaşmanın tamamlanmasına yardımcı olmak gibi sınırlı bir maksatla bilgi sağlaması gerektiği yönündeki iddiasına itiraz edilerek, “Twitter, işlemin tamamlanmasıyla alakalı herhangi bir makul ticari maksat için bilgi ve veri temin etmekle yükümlüdür” dendi.

Musk’ın Twitter’ın devralma anlaşmasındaki yükümlülüklerini şeffaf bir biçimde yerine getirmeyi reddettiğine inandığı aktarılan mektupta, Musk’ın sahte hesaplar için istediği bilgilerin sağlanmamasının Twitter’ın söz konusu verileri sakladığı konusunda daha çok şüpheye neden olduğuna vurgu yapıldı.

Elon Musk ile Twitter arasında sahte hesap krizi: ‘Fesih hakkımı saklı tutuyorum’

Mektupta, Musk’ın gizlilik anlaşması dahilinde sahte hesaplar hakkındaki verileri gözden geçirmeyi kabul edeceği ve anlaşma gerçekleşmezse “rekabet açısından hassas olan bu bilgileri” kullanmayacağı aktarıldı.
Musk geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamasında, ekibinin sahte hesapların sayısını hesaplamak için bir analiz yapacağını belirtmiş, fakat Twitter bu analiz dahilinde doğru bir sayı elde etmek için halka açık olmayan bilgilerin lüzumlu olacağını açıklamıştı.

Twitter’ın hisseleri yüzce 6 düştü

Twitter’ın hisseleri bugün piyasa öncesi işlemlerde yüzde 6 daha düştü ve 37,63 dolarla Musk’ın 54,20 dolarlık teklif fiyatının oldukça altında kaldı. Twitter, Musk’ın feshi tehdidi hakkında ise henüz açıklama yapmadı.

Musk, Twitter’ı devralma anlaşmasını geçici olarak askıya almıştı

Musk 13 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, sosyal medya platformu Twitter’ı devralma anlaşmasının, firmanın sahte hesapları sebebiyle “geçici olarak askıya alındığını” belirtmiş, “Spam/sahte hesapların gerçekten de kullanıcıların yüzde 5’inden daha azını temsil ettiği hesaplamasını destekleyen detaylar bekleyen Twitter anlaşması, geçici olarak askıya alındı” demişti.

Bazı analistler ise Musk’ın bu hareketini Twitter’ı daha düşük bir fiyata satın almak için bir pazarlık yöntemi olarak yorumladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.