Elon Musk, Dogecoin ve Şaka Coin’lerine Etkisi

Elon Musk'ın ilgisini çeken kripto para piyasası ile ilgili yapmış olduğu yatırımlar ve değerlendirmeleri sizler için derledik.
Takip et
Elon Musk, Dogecoin ve Şaka Coin’lerine Etkisi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından CoinTürk, , Dogecoin ve Musk’ın şaka coin’leri üzerindeki etkisi ile ilgili bir değerlendirme yazısı hazırladı.

Elon Musk ve Dogecoin

Zaman zaman kripto para haberleri ve Bitcoin haberlerinde “Elon Musk Dogecoin Fiyatını Uçurdu”, “Elon Musk Tweet Attı Bu Coin Yükseldi” gibi başlıklarla karşılaşıyorsunuzdur. özellikle 2021 yılında önemli isimlerin de destek vermesi ile birlikte şaka coin’lerinde ciddi artışlar yaşandığına şahit olduk. Hatta Dogecoin fiyatı bu destekler ile birlikte bir gece %1000 gibi çok ciddi bir artış kaydetti.

Öte yandan Dogecoin başlangıçta aslında sadece mem ekosisteminin ilgisini kripto para birimlerine çekmek ve herhangi bir amacı olmayan coin olarak piyasaya sürüldü. Piyasaya sürüldüğü dönemde çok fazla ilgi görse de sonrasında popülerliği azaldı ve Dogecoin geriledi.

Ancak 2021 yılında Elon Musk ve Mark Cuban gibi isimlerin desteği ile Dogecoin yeniden popüler bir kripto para halini aldı. Bu ilgi, DOGE fiyatına da yansıdı ve fiyat çok kısa süre için ciddi bir artış kaydederek 0,73 dolar ile rekor kırdı.

Bunların yanında Musk’ın paylaşımları artık sadece Dogecoin’i değil diğer şaka coin’lerini de etkilemeye başladı.

Musk’ın Paylaşımı Floki Inu’ya %100’den Fazla Artış Getirdi

Elon Musk bugün Twitter üzerinden kendi köpeğinin resmini paylaştı. Bu paylaşım ile birlikte Floki Inu (FLOKI) adlı şaka coin’in fiyatı çok kısa sürede yüzde 100’ün üzerinde artış yaşadı. CoinTürk adlı kripto para haber sitesinde de belirtildiği gibi Floki Inu,, Musk’ın Shiba Inu köpeğinin adının Floki olacağını duyurduğu 28 Haziran’da Binance Smart Chain‘de (BSC) piyasaya sürüldü.

Bu noktada Floki Inu Dogecoin’den farklı olarak deflasyonist bir yaklaşım benimsiyor ve “proof of mem” algoritması tarafından destekleniyor.

Analistler ise şaka coin’lerinin herhangi bir amacı olmaması sebebiyle yatırımcıların çok dikkatli davranması gerektiğini düşünüyor. Yapılan açıklamalara göre ani yükselişler gibi ani düşüşler de yaşanabilir ve yatırımcılar büyük zarara uğrayabilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.