Elon Musk çalışanlarını işe almadan önce bilmeceler soruyor!

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, sadece uzay teknolojilerinde değil, işe alım standartlarında da çığır açıyor. Elon Musk, şirketlerinden herhangi birine çalışmak için başvuran kişilere bir bilmece soruyor. Bilmeceyi bilen ise işi kapıyor. İşte Elon Musk'ın sorduğu o bilmece...

Elon Musk ile çalışmak bir çoğumuzun hayali olabilir. Zira, bazılarımız böylesine tarihi bir başarıya imza atan meşhur CEO’dan öğrenecek çok şey olduğunu düşünebiliriz. Diyelim ki bir şeyler yolunda gitti ve SpaceX yahut Tesla’daki bir iş ilanına başvurdunuz. Büyük bir heyecanla görüşme yapmak için yetkililer ile bir araya geldiniz. Ancak Elon Musk ile çalışmanız için çözmeniz gereken ufak bir sorun var; sorundan kastımız esasında bir bilmeceden ibaret.

‘SEN NEREDESİN?’

Elon Musk, iş görüşmesine gelen adaylara enteresan bir bilmece sormasıyla ünlü. O soru esasında o kadar mühim ki bütün işe alım sürecinin en mühim kısmını yaratıyor. Elon Musk’ın sorduğu bilmece ise şu şekilde:

”Dünya’nın yüzeyinde duruyorsun. Bir mil güneye, bir mil batıya, bir mil kuzeye yürüdün ve başladığın noktaya geri dönmüş oldun. Sen neredesin?”

İŞTE ELON MUSK’IN SORDUĞU BİLMECENİN CEVABI

Elon Musk’ın sorduğu problemin yanıtı esasında çok basit. Eğer Kuzey Kutup noktasındaysanız, Dünya’nın küresel şeklinden dolayı bir mil güneye, bir mil de batıya yürüdüğünüzde kuzey kutup noktasına hala bir mil uzaklıkta olursunuz. Yani başladığınız noktaya geri dönersiniz. Kısacası yanıt, Kuzey Kutbu olacak.

TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL

Soru oldukça kafa karıştırıcı bir soru olsa da Elon Musk bu soruya doğru yanıt veren kişilere SpaceX ve Tesla gibi firmalarından iş olanağı sağlıyor. Fakat tabi ki bu soruya verilen doğru cevap tek başına bir mana ifade etmiyor. Neticede, liyakata ve mesleki yeterliliğe önem verilerek işe alımlar gerçekleştiriliyor.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı