Elon Musk, Bitcoin ile satışları durdurdu, piyasalarda sert düşüş!

Tesla CEO’su Elon Musk'tan gelen Bitcoin ile araç satışlarının durdurulduğu açıklaması kripto para biriminde deprem etkisi yarattı. Bitcoin piyasada yüzde 10 gerilemeyle sert bir düşüş yaşadı.
Takip et
Elon Musk, Bitcoin ile satışları durdurdu, piyasalarda sert düşüş!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tesla, firmanın ürettiği araçların Bitcoin ile satın alınabileceğini henüz mart ayı sonunda duyurmuştu. Bu karar, çevreciler ve bazı yatırımcılar tarafından tepki çekmişti. Elon Musk askıya alma kararı hakkında açıklamasında da çevresel etkilerin altını çizdi:

“Bitcoin madenciliğinde ve işlemlerinde giderek daha çok fosil yakıt kullanılıyor olmasından endişe duyuyoruz. Özellikle de kömür ki, bütün sera gazları arasında en kötü etki onun”

Musk paylaşımının devamında, “Kripto para iyi bir fikir… Ama bu çevreye verme pahasına olamaz” şeklinde konuştu.

DÜNYANIN EN FAZLA ELEKTRİK TÜKETEN 30’UNCU ÜLKESİ OLACAKTI

Bitcoin için harcanan enerji, Arjantin’in tükettiği elektriği yakın bir zaman önce geride bıraktı. İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nin hesaplamasına göre, Bitcoin üreticileri bir ülke olsaydı, dünyanın en fazla elektrik tüketen 30’uncu ülke olacaktı.

Musk, Tesla’nın elinde olan Bitcoinleri satmayacağını ve daha sürdürülebilir enerjiye geçildiği anda işlemlerde kullanmak istediklerini de kaydetti. Tesla’nın elinde 1,5 milyar dolarlık Bitcoin bulunuyor.

Piyasa analistlerine göre, bu adım, elektrikli araç üreticisi firmanın, iklim değişimi konusunda hassas olan yatırımcılarının endişelerini gidermek için atıldı. BBC’ye konuşan Burman Yatırım’dan Julia Lee, “Çevresel, Sosyal ve Kurum İdaresi meseleleri birçok yatırımcı için temel motivasyon haline gelmiş vaziyette” diye Tesla’nın Bitcoin kararını bu açıdan değerlendirdi.

Elon Musk, Bitcoin ile satışları durdurdu, piyasalarda sert düşüş!

ELON MUSK VE KRİPTO PARA MERAKI

Fakat Lee, karşı görüşü de dile getirerek, “Kimileri Elon Musk’ın, tıpkı daha önce olduğu gibi gene kripto para piyasasını etkilemeye çalıştığını düşünebilir” şeklinde konuştu.

Tesla geçen ay, senenin ilk çeyreği için 438 milyon dolar kar açıkladı. Elon Musk, dünyadaki en meşhur kripto para kullanıcılarından biri ve Bitcoin ile Dogecoin içeren paylaşımları ile sıkça gündem oluyor.

Bir sosyal medya şakası olarak başlayan Dogecoin, onun yaptığı paylaşımlarla 4. büyük kripto para birimi haline geldi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.