adplus-dvertising

Elinde tesbihiyle yolların tozunu attırıyor

Kocaeli’de yaşayan 2 çocuk annesi Meryem Çelik, azmi ve başarısıyla takdir topluyor. 10 sene boyunca şoför kursunda direksiyon eğitmenliği yapan Çelik, kariyerine yeni bir yön vererek Kocaeli’nin ilk kadın otobüs sürücüsü oldu. Güler yüzüyle kısa zamanda sevilen Çelik, elinde tesbihiyle yoların tozunu attırıyor.
Takip et
Elinde tesbihiyle yolların tozunu attırıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2 çocuğuyla birlikte yalnız başına yaşayan Meryem Çelik, Kocaeli’de yolların tozunu attırıyor. 10 sene boyunca şoför kursunda direksiyon sürücülüğü yapan Çelik, kariyerine yeni bir yön verdi. Baba mesleğine başlayan Meryem Çelik, Kocaeli’nin ilk kadın otobüs sürücüsü oldu. Güler yüzüyle vatandaşları duraklardan alan Çelik, gelen olumlu tepkilerden de çok mutlu. Kadın halk otobüsü sürücüsünü gören yolcular şaşırsa da Çelik’i takdir ederek alkışlıyor. Mola aralarında eve giderek çocuklarına yemek yapan ve ev işlerini halleden Çelik, hem evi hem de sürücülüğü bir arada yapıyor. Yolcular tarafından kendisine hediye edilen tesbihi elinden bırakmayan Çelik, “Şoförlük benim yaşamım, yaşam felsefem” diyor.

“Bu Şekilde bir yerde hemcinsimi görmek çok güzel, onur işittim”

Yolcu olarak otobüse binen Esra Aydoğdu, “Kadın sürücü görünce şaşırdım, hiç beklemiyordum. Güzel bir şey. Medeni cesaretinden dolayı Meryem Hanımı tebrik ediyorum. Zor bir şey, hele toplu taşıma da çok daha zor. Kadınların her meslekte olmasını ve daimi olmasını istiyorum. Bu Şekilde bir yerde hemcinsimi görmek çok güzel, onur işittim” şeklinde konuştu.

Elinde tesbihiyle yolların tozunu attırıyor

“Kadın eli her yere değsin”

Kadınları desteklediğini belirten yolcu Metin Kösemen, “Sürücü kızımıza başarılar diliyorum, kadınların bu şekilde ön planda olması güzel bir şey. Kadınların yalnız burada değil her platformda önde olmasını ve toplumu saygıyı, kibarlığı öğretmesini tavsiye ediyorum. Kadın eli her yere değsin” diyerek konuştu.

“Kadınların her alanda ve meslekte olması çok mutluluk verici”

Otobüse ilk bindiğimde çok şaşırdığını belirten Selin Kahraman, “Çok mutlu oldum. Kadınların her alanda ve meslekte olması çok mutluluk verici. Bu Şekilde şeylerin devamının olmasını diliyorum. Kadınlar özellikle Türkiye’de kuvvetlerini göstermeli” dedi.

“Kadınlar erkeklere göre çok daha çok dikkatli”

Bir öbür yolcu ise, “Kadın sürücünün yanında oturuyorum ve bana çok güven veriyor. Kadınlar erkeklere göre çok daha çok dikkatli. Kadınların kendini her alanda göstermesini çok olumlu karşılıyorum. Olması gereken bu zaten” ifadelerini kullandı.

Elinde tesbihiyle yolların tozunu attırıyor

“Kadının yapamayacağı bir meslek yoktur”

Mesleğe nasıl başladığını anlatan Meryem Çelik, “Direksiyon hocalığı yaptım. Daha sonra kariyer değişikliği yaptım ve otobüs sürücüsü oldum. 2 adet çocuğum var. Çocuklarımın geleceği ve ayaklarımın üzerinde sağlam durabilmek için daha farklı bir meslek seçtim. Otobüse binen yolcular beni görünce hem şaşırıyor hem de güzel tepkiler gösteriyor, dualarını ve güler yüzlerini eksik etmiyorlar. Şu ana kadar kötü bir tepki almadım. Kadının yapacağı meslekler sınırlandırılmamalı. Kadının yapamayacağı bir meslek yoktur. Kadın erkek ayrımı yapmadan kadınların da her işe el atması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Şoförlük benim yaşamım, otomobil kullanmak heyecan yahut heves değil yaşam felsefem”

Çelik, “Öbür otobüs sürücüleri beni gördüğünde kornayla selamlıyor, yol önceliğini bana tanıyor. Ailemin desteği oldukça fazla. Babam ve amcam da sürücü. Ben de baba ve aile mesleğini devam ettirmek üzere bu işe giriştim. Çocuklarımın da sürücü olmasını isterim. Daha önce bir çok defa taksinin lastiğini değiştirdim ama otobüsü daha denemedim, inşallah başım öyle bir şey gelmez. Yaşım yettiğince bu mesleği sürdürmek isterim, buradan emekli bile olabilirim. Şoförlük benim yaşamım. 12 yaşımdan beri araç tepesindeyim. Hiçbir zaman araçtan vazgeçmedim. Her zaman araç kullandım, evin tek kızı olmam nedeniyle de bu etkili oldu. Otomobil kullanmak heyecan yahut heves değil yaşam felsefem” diyerek konuştu.

Elinde tesbihiyle yolların tozunu attırıyor

“Ailemize kadın sürücü kazandırdığımız için mutluyuz”

Meryem Çelik’e eğitim veren Sami Turanlı ise, “Meryem 10 senedir şoför kursunda direksiyon sürücülüğü yapıyordu. Bir gün bana geldi ve otobüs sürücüsü olmak istediğini belirtti. Eğitim için yanımda 10 gündür çalışıyor, çok güzel otobüs kullanıyor. Vatandaşlarımızın tepkisi çok güzel. Tecrübesi olan bütün kadınlar gelip burada şoförlük yapabilir. Meryem hanım bu işi azimle yapıyor. Kartepe Birlik Kooperatifine, Derbent Kooperatifine kadın sürücü kazandırdığımız için mutluyuz, devamını da bekliyoruz” dedi.

Elinde tesbihiyle yolların tozunu attırıyor

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.