Eleştirilerin Odağındaki Fed’den Tepki Çekecek Tahmin

Son dönemlerde hamleleri ile ekonomi çevrelerinde eleştiri oklarının hedefi olan Fed’den piyasaları olumsuz etkileyecek bir tahmin daha geldi.

Küresel piyasalarda inişli çıkışlı tablo devam ederken tüm gözler kısa adı Fed olan ABD Merkez Bankası’ndan gelecek faiz yorumuna çevrilmişti. Yılın ilk ayı ayını değerlendiren ve bu ölçüde bir rapor hazırlayan Fed yetkilileri, önümüzdeki altı ay için faizlerde bir indirim beklentilerinin olmadığını vurguladı.

Son dönemlerde ulusal piyasalarda yaşanan çalkantılı süreç, Fed’in faiz indirimiyle ilgili raporuna da yansıdı. Geride bıraktığımız altı aylık süreci değerlendiren ve önümüzdeki altı aylık süreç için bir beklenti raporu hazırlayan Fed yetkilileri, faiz indirimi beklentisi içinde olanlar için karamsar bir tablo çizdi. Daha önce birçok finans kuruluşu tarafından açıklanan raporlarda faiz indirimi olabileceği öngörüsü ağır basmıştı.

HAMLELERİ ELEŞTİRİLİYOR

Son dönemlerde başta ABD Başkanı Trump olmak üzere birçok kurum tarafından yaptığı hamleler ve tahminleri sorgulanır hale gelen Fed’in bu raporu, piyasalarda olumsuz etki yarattı. Geçtiğimiz yıl dört kez faiz artırımına giden Fed, ekonomi çevreleri tarafından sert bir dille eleştirilmişti. Fed’in yaptığı faiz artırımları Türkiye ekonomisinde de kendini hissettirmiş ve dolardaki hızlı artışı da beraberinde getirmişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı