Elektronik Sigara Komaya Soktu

ABD’de elektronik sigara bağımlısı haline gelen genç kız, akciğerlerinin iflas etmesi sonucu komaya girdi. Kendine geldiğinde ilk sözleri, ”Herkes elektronik sigarayı, ve normal sigarayı bıraksın.” diyen 18 yaşındaki Maddie Nelson, hastanede gözetim altında tutuluyor.

ABD’nin Utah eyaletinde sigara kullanmamak için 3 yıldır elektronik sigara kullanan 18 yaşındaki Maddie Nelson, akciğerlerinde gelişen rahatsızlık sebebiyle hastaneye kaldırıldı. Komaya giren Nelson 4 gün boyunca yaşam savaşı verdi. Uyandığında ilk sözleri, ”1 gece hastanede kaldığımı sanıyordum fakat 4 gecedir komadaymışım. Herkesi elektronik sigarayı bırakmaya davet ediyorum.” oldu.

AKCİĞERLERİ İFLAS ETME BOYUTUNA GELDİ

Akciğerlerinde gelişen beyaz kan hücrelerinin birikmesi sonucunda, nefes alamaz hale gelen Nelson, böbreklerinde ve sırtında şiddetli ağrılar yaşayınca hastaneye geldi. Tıptaki adı Eozinofilik pnömoni olan bu hastalığın ölümcül bir hastalık olduğu ve geç kalınması halinde kurtulma ihtimalinin düşük olduğu öğrenildi.

ÖLMEYE RAMAK KALMIŞ

Maddie Nelson 3 yıldır kullandığı elektronik sigara yüzünden az kalsın hayattan kopuyordu. İnsanların yaygın olarak inandığı, ”Elektronik sigara normal sigaradan daha  az zararlıdır.” düşüncesinin doğru olmadığı ve her iki türün de bağımlılık yaratarak akciğerleri çökerten birer zehir olduğu tekrar görülmüş oldu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı