Elektronik Kelepçe Uygulanan İl Sayısı 15 Oldu

Adana, Aydın, Eskişehir, Denizli, Malatya, Mersin, Samsun, Sakarya ve Trabzon'la birlikte elektronik kelepçe sisteminin uygulanmaya başladığı il sayısı 15 oldu.

İçişleri, Adalet ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlıkları ortaklığı ile, kadına dönük şiddetle mücadele çerçevesinde ‘elektronik kelepçe’ uygulamasının olduğu pilot il sayısı, Adana, Aydın, Eskişehir, Denizli, Malatya, Mersin, Samsun, Sakarya ve Trabzon’un da dahil edilmesi ile 15’e yükseldi.


8 MART 2015’TE PROTOKOL İMZALANDI

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çerçevesinde, pilot uygulama için üç bakanlık içinde 8 Mart 2015’te protokol imzalandı. Protokole göre “elektronik kelepçe” uygulaması, pilot il olarak tespit edilen Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Gaziantep’te faaliyete alındı.

ŞİDDET UYGULAYANLARIN AYAKLARINA TAKILIYOR

Kadına dönük şiddetle mücadele çerçevesinde teknik yöntemlerle izleme sistemlerinin kullanılmasına dönük uygulama kapsamında, şiddet uygulayan şahıslar ayak bileğine elektronik kelepçe bağlanarak takip edilebiliyor.

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü birimleri tarafından takılan elektronik kelepçeler, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Elektronik İzleme Merkezi’nden izleniyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı