Elektronik imza başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabilecek!

Türkiye’de 5 milyonun üstünde kullanıcısının olduğu elektronik imza müracaatları, 21 Aralık 2021 tarihinden itibaren e-Devlet kapısı hizmetleri üstünden yapılabilecek.
Takip et
Elektronik imza başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabilecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

e-Devlet kapısında sunulan hizmetlere bir yenisi daha ekleniyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan düzenleme kapsamında, e-imza almak isteyenler artık müracaat merkezlerine gerek kalmadan 21 Aralık 2021 Salı gününden itibaren e-Devlet kapısı üstünden gerçekleştirebilecek. Öte Yandan TC kimlik kartları, elektronik imza atabilmek için kullanılabilecek.

E-İmzaTR Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de 5 milyonun üstünde elektronik imza kullanıcısının olduğunu ve her geçen gün arttığını belirtti.

“KİMLİK DOĞRULAMA UZAKTAN”

21 Aralık 2021 tarihinden itibaren e-imza müracaatlarının e-devlet kapısı üstünden yapılabileceğini ifade eden Kılıç, “E-imza edinme sürecini her ne kadar 15 dakikada sonuçlandırsak da, yüz yüze kimlik doğrulama mecburiyetinden dolayı vatandaşlarımız bizzat müracaat merkezimize gelmek zorundalar. Bu vaziyet e-imza almak isteyen vatandaşlarımız için büyük bir zaman kaybına yol açıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan yönetmenlikle değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle 21 Aralık 2021 tarihinden itibaren kimlik doğrulama işlemleri artık uzaktan yapılabilecek” şeklinde konuştu.

“BU TAKTIKLE TASARRUF SAĞLANACAK”

Kılıç, “Resmi Gazete de yayımlanan yönetmenliğe göre; e-imza müracaatları e-devlet üstünden yapılacağı gibi, yapay zekâ taktiği ve video konferans taktiğiyle de yapılabilecek. Yani vatandaşlarımız e-devlet üstünden e-imza müracaatını bulunduğu her hangi bir ortamda, zaman sınırı olmaksızın, günün herhangi saatinde yapabilecek. Yaptıktan sonra e-imza özel bir kurye tarafından bir ya da iki gün içerisinde adresine teslim edilecek. Bu taktikle hem zamandan tasarruf sağlanırken, hem de nakit tasarrufu yapılacak. Kâğıt masrafları azaldığı içinde doğaya daha uyumlu ve daha az zarar verici bir model ortaya çıkacaktır” diyerek konuştu.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ KİMLİK KARTINA E-İMZA YÜKLETİLEBİLECEK”

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartları artık güvenli elektronik imza atabilmek içinde kullanılabileceklerini söyleyen Kılıç, “Öte Yandan elektronik imza yasanın uygulanması yönetmenliğinde yapılan ve Resmi Gazete de yayımlanan tebliğ ile beraber Türkiye Cumhuriyeti kimlik sahipleri yani çipli kimlik kartına sahip olan vatandaşlar, kimliklerine özellikli elektronik sertifika yani e-imza yükletebilecek. Bu işlem kimlik erişim cihazları vasıtasıyla yapılacak. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına elektronik imza yükletmek isteyen vatandaşlarımız, kimlik erişim cihazı bulunan her noktadan birkaç dakika içerisinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına e-imza yükletebilecek. Bu değişiklikler ve yenilikler ülkemize, vatandaşlarımıza ve sektörümüze; zaman, tasarruf ve kolaylık getirmiş olur” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.