adplus-dvertising

Elektrikli otomobiller için şarj istasyonu açanlara hibe desteği geliyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, girişimcilerin hızlı şarj istasyonu yatırımı yapmasını temin etmek üzere ‘Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Hibe Programı’nı başlattı.
Takip et
Elektrikli otomobiller için şarj istasyonu açanlara hibe desteği geliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, girişimcilerin hızlı şarj istasyonu yatırımı yapmasını temin etmek üzere ‘Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Hibe Programı’nı başlattı. Toplam bütçesi 300 milyon TL olan hibe desteği ile 81 ilde 1560 noktada hızlı şarj istasyonu kurulacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Türkiye’de elektrikli araçların şarj altyapısını yaratmak için mühim bir adım atıldı. Bugün itibarıyla devreye alınan destek programı ile hızlı şarj istasyonu kurulumuna hibe verilecek. Toplam bütçesi 300 milyon TL olan ‘Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Hibe Programı’ hibe desteği ile 81 ilde 1560 noktada hızlı şarj istasyonu kurulumu sağlanacak.

Yatırımcılar, programdan istasyon başına 250 bin liraya kadar destek alabilecek. Yerli malı ünitelere artı yüzde 20 destek verilecek. Programa müracaatlar, 15 Haziran 2022’ye kadar devam edecek. Yatırımcılar, ‘sarjdestek.sanayi.gov.tr’ adresinden programa müracaat yapabilecek. Program, TOGG’un şarj altyapısına da destek olacak.

Elektrikli otomobiller için şarj istasyonu açanlara hibe desteği geliyor!

ELEKTRİKLİ ARAÇ PROJEKSİYONU

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından, alakalı kamu kurumları ve sektör aktörlerinin katkısı ile hazırlanan Mobilite Araç ve Teknolojileri Yol Haritasında, Türkiye’de elektrikli araçların gelişimine dair düşük, orta ve yüksek olmak üzere 3 farklı senaryoyu içeren bir projeksiyon yaratıldı. Bu projeksiyona göre 2025 senesinde; yüksek senaryoda senelik elektrikli araç satışının 180 bin, elektrikli araç stokunun 400 bin olacağı tahmin ediliyor.

Orta senaryoda senelik elektrikli araç satışının 120 bin, elektrikli araç stokunun 270 bin olacağı öngörüldü. Düşük senaryoda ise senelik elektrikli araç satışının 65 bin, elektrikli araç stokunun 160 bin civarında olacağı tahmini yapıldı. 2030 senesi projeksiyonuna göre öngörüler ise yüksek senaryoda senelik elektrikli araç satışı 580 bin, elektrikli araç stoku 2,5 milyon, orta senaryoda senelik elektrikli araç satışı 420 bin, elektrikle araç stoku 1,6 milyon, düşük senaryoda senelik elektrikli araç satışı 200 bin, elektrikli araç stoku 880 bin tane şekline oluştu.

LİSANSA VE SERTİFİKAYA TABİ HALE GETİRİLDİ

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın da koordinasyonunda, başta Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Türk Standardları Enstitüsü olmak üzere, alakalı kamu kurumlarının aktif katılımı ve özel sektörün yoğun katkısı ile Türkiye için elektrikli araç şarj altyapısına yönelik mevzuat, standartlar, destekler gibi başlıklardan oluşan kapsamlı bir plan hazırlandı.

Yürütülen çalışmalar sonucunda, şarj sektörünün serbest piyasa şartlarında, etkin ve sürdürülebilir bir yapıda gelişmesini temin edecek bir mevzuat altyapısı yaratıldı. 7346 sayılı yasa düzenlemesi ile 6446 sayılı Elektrik Piyasası Yasası’nda, şarj hizmeti sunulmasına yönelik yasal çerçeve tesis edildi. Buna göre, EPDK’nın yayımladığı yönetmelik ile de ayrıntıları netleşen mevzuat göre şarj hizmeti faaliyetleri lisansa ve sertifikaya tabi hale getirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bugün müracaata açılan programa ilişkin Twitter’daki hesabından, “Elektrikli araçlar için lüzumlu altyapıyı ülkemize kazandırmakta kararlıyız. Türkiye’nin 1560 farklı noktasına yüksek hızlı şarj istasyonları kurulması için 300 milyon TL bütçeli hibe programını bugün müracaata açtık. Yatırımcılarımıza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.