Elektrik ve doğalgaz ücretleri için kademeli fatura dönemi başlıyor!

Elektrik faturalarındaki bazı kesintilerin kaldırılmasının sonrasında hükümet elektrik ve doğalgaz faturalarında yeni bir uygulamaya daha gidiyor. Merakla beklenen faturalarda ‘kademeli ücretlendirme’ çalışmasının detayları gün yüzüne çıktı. İşte son dakika haberinin ayrıntıları…
Takip et
Elektrik ve doğalgaz ücretleri için kademeli fatura dönemi başlıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘vatandaşa yük bindirmeyeceğiz’ açıklaması üstüne elektrikte TRT ve enerji fonu kesintisinin kaldırılmasından sonra başlatılan elektrik ve doğalgazda ‘kademeli ücretlendirme’ çalışmasının detayları gün yüzüne çıktı.

AK Parti tarafından hazırlanan ve az elektrik tüketenden düşük, çok elektrik tüketenden daha yüksek ücret alınmasını sağlayarak elektrik tasarrufunu özendirmeyi amaçlayan yasa teklifi, TBMM’de kabul edilerek Cumhurbaşkanı’nın onayına sunuldu. AK Parti, şuanda de doğalgaz için ‘kademeli faturalandırma’ çalışması başlattı.

KADEMELİ FATURADA DETAYLAR GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Elektrikte kademeli faturalandırmanın uygulamaya dönük çalışma ise devam ediyor. Bu çalışma, doğalgaz için de örnek yaratacak. Uygulamaya yönelik çalışmaların detaylarına ulaşıldı. Akşam gazetesinin haberine göre; abonelerin aylık tüketim miktarları incelenerek, en geniş tüketim grubunun yaklaşık tüketimi tespit ediliyor. Yapılan çalışmada bu limitin aylık 150 kilovatsaat olarak ortaya çıktığı söyleniyor. Bu limite kadar 1. kademe birim fiyat, bu limiti aşanlar için ise 2. ve 3. kademe birim fiyatlar yaratılacak. Kademeler 50 kW’lik dilimler halinde bölünecek ve her kademe aşımında kilovat birim fiyatı yüzde 10 artacak.

NASIL UYGULANACAK?

Örneğin, 1. kademe altında elektrik tüketenler ‘bir lira’lık birim maliyetinin yüzde 10 altında fatura öderken, 150 -200 kW arasında tüketim yapanlar ilave kW için birim başına ‘1 lira’, 200-250 kW arası tüketim yapanlar ilave kW başına ‘1 lira 10 kuruş’, 250 kW üstü tüketim yapanlar ise ilave kW başına ‘1 lira 20 kuruş’ ödeyecekler.

Böylece 1. kademe tüketimden tüm vatandaşlar ‘düşük ücretten’ faydalanırken, zamlı tarifeyi yalnızca ilave tüketim yapanlar ödeyecek. Böylece düşük enerji tüketimi teşvik edilecek ve dar gelirli vatandaşın faturası hafifleyecek. Öte Yandan ‘devlet sübvansiyonunu gerektirmeyecek’ düzeyde bir yaklaşık fiyat oluşacak. Kademe fiyatları, EPDK tarafından elektrik üretici firmalarla görüşmeler neticesi tespit edilecek. Uygulama, ‘tüketim miktarına göre’ hesaplanacak ve konutlar için geçerli olacak. Kademeli tarife halen sanayi için uygulanıyor. Yeni tarife, müracaata gerek olmaksızın otomatik olarak devreye girecek.

HERKES DEĞİL KULLANAN ÖDEYECEK

Enerji uzmanları, elektrik ve doğalgazı devletin sübvanse ettiğini hatırlatarak, yeni düzenlemelerle bu maliyetin artık çok tüketen kullanıcılar tarafından karşılanacağını belirtiyorlar. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçen ay yaptığı açıklamada, doğalgaz fiyatının ortalama 4’te 3’ünün, elektrik fiyatının ise yarısının devlet tarafından karşılandığını açıklamıştı. Başkan Erdoğan, 26 Ekim’deki kabine toplantısı sonrası “Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında sübvansiyon yapıyoruz. Bu doğrultuda atacağımız ilave adımlarımız olacak. Salgın döneminde fedakarlık yapan vatandaşlarımızın üstüne daha çok yük binmemesi için gereken tedbirleri almakta kararlıyız” açıklaması yapmıştı. Erdoğan, 8 Kasım’da da, elektrik faturalarındaki yüzde 2’lik TRT payı ve yüzde 0,7’lik enerji fonu kesintisinin kaldırıldığını duyurmuştu.

DOĞALGAZA BÖLGESEL TARİFE

Daha önce Bakan Dönmez tarafından açıklanan doğalgazda kademeli tarife ile alakalı son açıklama AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’tan önceki gün geldi. Elitaş, “Arkadaşlarımı yasa teklifini hazırlıyorlar. 4 Ocak tarihinden itibaren, Meclis çalışmalarına başladığında kademeli doğalgaz tarifesini getireceğiz. Villada oturanla gecekonduda oturanın aynı fiyatla doğalgaz tüketimini uygun bulmuyoruz” demişti. Alınan bilgiye göre doğalgazda da kademeli uygulama elektrikteki gibi planlanıyor.

Yasa çalışmaları esnasında Botaş ve GazBir ile görüşmeler yapıldı. Sektör temsilcilerinin hesaplama ve faturalandırma altyapı çalışmaları için süre istediği görüşmelerde, doğalgaz kullanımının özellikle kış mevsiminin uzun olduğu illerin dikkate alınması da gündeme geldi. Botaş yetkilileri, “Erzurum’da vatandaşlar 5 ay, Antalya’da 2 ay yüksek miktarda doğalgaz tüketiyor. Fiyatlandırmada bunun da dikkate alınması lazım” önerisinde bulundu. Çalışmalar tamamlandıktan sonra bölgesel farklılıklar, fiyatlandırma ve kademelendirmenin detayları da ortaya çıkacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.