Elektrik ve doğal gaza yapılan zammın sebebi açıklandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı bir programda doğal gaz ve elektriğe neden zam yapıldığına ilişkin bir soruyu cevapladı. Dönmez, doğal gaz ve elektriğe enerjide dışa bağımlı olduğumuz için dış piyasalardaki fiyatlara maruz kalınması sebebiyle zam yapıldığını belirtti.
Takip et
Elektrik ve doğal gaza yapılan zammın sebebi açıklandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Habertürk’te Kübra Par’ın moderatörlüğünü yaptığı Açık ve Net programına misafir oldu.

“DIŞ PİYASALARDAKİ FİYATLARA MARUZ KALIYORUZ”

Kübra Par, Bakan Dönmez’e herkesin merak ettiği doğalgaz ve elektriğe yapılan zamların sebebini sordu. “Enerjide dışa bağımlıyız” ifadeleriyle cevap veren Bakan Dönmez, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kendiniz üretmediğiniz sürece dış piyasalardaki fiyatlara maruz kalıyorsunuz, bu yüzden zam geliyor. Bir de tabii kurdaki değişiklikleri de üstüne koyduğunuzda yansıması böyle oluyor. Türk ekonomisiyle alakası yok. Zam yapılacak tarihler mevzuata göre planlanıyor.”

“BARAJLARDA SU AZALINCA HİDROLİK ELEKTRİK SEVİYEMİZ DÜŞÜYOR”

Elektrik zammıyla alakalı açıklamalarını sürdüren Bakan Dönmez, “İçinde bulunduğumuz sezon çok kurak geçiyor. Kuraklıkla ne alakası var diyeceksiniz, barajlarda su miktarı azalınca hidrolik elektrik seviyemiz düşüyor. Hidrolikten elde ettiğimiz elektrik miktarı düşünce, bu açığı mecburen termik santrallerle kapatıyorsunuz. Termik santraller de doğal gaz gibi ithal.” şeklinde konuştu.

ELEKTRİĞE YÜZDE 15, DOĞAL GAZA YÜZDE 12 ZAM YAPILMIŞTI

Elektrik fiyatlarında 1 Temmuz’dan itibaren bütün abone gruplarına yüzde 15 zam yapılırken, doğal gaza da yüzde 12 zam gelmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.