Elektrik şirketinin aldığı ek güvence bedelinin iadesine başlandı

Kahramanmaraş’ta Tüketici Hakem Heyeti, vatandaştan alınan ek güvence bedelinin tekrar vatandaşa iade etti. Elektrik şirketleri normal abonelere yeni sözleşme imzalatarak, ek güvence bedeli alacaklarını beyan etmişti. Detayları haberimizde ele alıyoruz.


Elektrik şirketinin aldığı ek güvence bedelinin iadesine başlandı

Kahramanmaraş’ta vatandaş elektrik abonelik ücretlerini ve kullanım ücretlerine ilişkin şikayetleri üzerine mahkemeye gitti. Tüketici Hakem Heyeti’nin incelediği konu kısa zamanda sonuca vardı. Alınan karara göre vatandaşın cebinden çıkan ek güvence bedeli artık alınmayacak ve aynı zamanda şu ana kadar vatandaşın ödediği ek güvence bedeli vatandaşa geri ödenecek. Özel elektrik şirketlerinin sözleşmeleri ise yenilecek. Hukuka aykırı olan bu durum, mahkeme heyeti tarafından düzeltildi.

ELEKTRİK KULLANIM MİKTARINA GÖRE DEĞİŞİYORDU

Elektrik ücretlerinin el yakması sebebiyle Kahramanmaraş’ta bu konuyla ilgili bir değişiklik yapılmış ve kullanıcı belirli bir tüketim miktarını geçtikten sonra istediği firmadan elektrik alabiliyordu. Normal tüketici iken, belirlenen miktarı geçtikten sonra serbest tüketici konumuna geçen vatandaş, istediği şirket ile perakende fiyat sözleşmesi yapabiliyor ve daha ucuza elektrik alabiliyor.

ŞİRKETLER FIRSAT OLARAK GÖRDÜ

Normal ve serbest tüketici statüsündeki farklılıkları fırsat bilen elektrik dağıtım şirketleri, belirlenen miktarın altına düşen serbest tüketicinin, tekrar normal tüketici konumuna düşmesinde sözleşme imzalatılıyor ve ek güvence bedeli alıyordu. Tüketici Hakem Heyeti hukuka aykırı bu durum ortadan kaldırıldı. Kahramanmaraş halkı ödediği ek güvence bedelini tekrar cebine koyacak.

Yazar: Seher Demirol

Seher Demirol
Adana'da 1989 senesinde dünyaya gelen Seher Demirol, Marmara Ünivetsitesi mezunudur. 2014 senesinden beri haber sektöründe çeşitli kategorilerde görev alan Demirol, kendini magazin alanında ilerletmiştir. Yaptığı çarpıcı haberlerle birçok kez medya gündemine oturan Demirol, kariyerine ulusal haber sitelerinde editörlük görevi alarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.