Elektrik Sektörünün Borcu Açıklandı

Türkiye Bankalar Birliği (TEB), elektrik üretim ve dağıtım sektörünün borcunu açıkladı. Yapılan açıklamada borç stokunun 47 milyar dolar civarı olduğu belirtildi.

Elektrik Sektörünün Borcu Açıklandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TEB’in yaptığı açıklamada kredilerin yapılandırılma ihtiyacından bahsedildi ve kredi portföyünün 12-13 milyar dolar düzeyinde olduğu belirtildi.

Açıklamanın devamında ise “Bu kredilere ilişkin sınıflandırma ve karşılık hesaplamaları uluslararası finansal modellere ve denetime uygun bir şekilde yapılmaktadır. Kredi teminatları ve santrallerin nakit akış projeksiyonlarındaki beklentilerin farklı olması nedeniyle karşılık oranları bankalar arasında fark gösterebilmektedir. En olumsuz senaryoda dahi bu kredilerin tamamına karşılık ayrılsa bile bunun sektörün sermaye yeterlilik oranına etkisi yaklaşık yüzde 0.23 düzeyinde olacağı hesaplanmaktadır. Bu kredilerinin tamamının 3. gruba alınması halinde dahi sektörün takipteki alacaklar rasyosuna etkisi yüzde 0.22 seviyesinde kalacaktır. Diğer bir değişle, bu kredilere ilişkin en muhafazakâr şekilde hareket edilse bile etkisi oldukça sınırlı, makul ve yönetilebilir düzeydedir.”

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.