Elektrik faturalarındaki zammın sorumlusu doğalgaz çıktı!

Dağıtım firmalarının elektrikteki fiyat artışında bir payı olmadığını belirten Elder Yönetim Kurulu Başkanı Zaimler, “Uluslararası piyasalarda doğalgazın maliyeti arttığında bu artışlar enerji bedellerine yansıyor. Dağıtım firmaları keyfi bir fiyat artışında bulunamaz. Bunu teklif bile edemez. Artış enerji maliyetlerinden kaynaklı” şeklinde konuştu.
Takip et
Elektrik faturalarındaki zammın sorumlusu doğalgaz çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dönemde elektrik faturalarında artış tüketiciler için ciddi bir sorun haline geldi. Yükselen faturalar da münakaşa konusu oldu. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (Elder) Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç Zaimler, sektördeki son gelişmeleri değerlendirdiği toplantıda elektrik faturalarına ilişkin de açıklama yaptı. Fiyatların asla dağıtım firmaları tarafından belirlenmediğini söyleyen Zaimler, “Dağıtım ve tedarik ile görevli firmalar fiyat belirleyemezler, fiyat değişikliği talebinde bulunamazlar, teklif edemezler hatta herhangi bir bedeli keyfi biçimde tüketiciye yansıtamazlar” diyerek konuştu.

ÇARPAN ETKİSİ

Zaimler, faturalardaki artışın sebeplerini şu şekilde açıkladı: “Temmuzda gelen yüzde 15’lik zam, yaz dönemindeki tüketimdeki artış ve son olarak bazı dönemlerde faturaların okunma süresinin 30 günü aşması. Bu üç ekten bir araya geldiğinde bir çarpan etkisi yaratıyor. Benim de 180-190 lira gelen aylık faturam 400 lirayı buldu. Fakat son ayda günlük tüketimimin zirve yaptığını gördüm. Tüketici de bunu sorgulamakta haklı. Ama dağıtım firmalarının bu artışta bir payı yok. Temel etken enerji imalat maliyetlerindeki, hatta doğalgaz imalat fiyatlarındaki artış.”

ENERJİ MALİYETLERİ

“Bu sene kuraklık sebebiyle elektrik imalatında doğalgaz santrallarının payı ciddi derecede arttı” diyen Zaimler, “Talebin arttığı ve aynı zamanda yenilenebilir kaynaklardan enerji imalatının iklimsel sebeplerle azaldığı dönemlerde, doğalgaz ile elektrik imalatı artar. Uluslararası piyasalarda ticareti dolar bazında yapılan doğalgazın da maliyeti arttığında, bu artışlar enerji bedellerine ve dolayısıyla faturalara yansıyor. Bugün bunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

YATIRIM HAMLESİ BAŞLADI

Kıvanç Zaimler, dağıtım firmaları olarak çok mühim bir yatırım hamlesi başlattıklarını ifade etti. “Dağıtım altyapımızın yenilenmesi için 75 milyar TL, bakımı için ise 12.5 milyar TL harcayacağız” diyen Zaimler “İnsanımıza gerçek manada, aralıksız ve kaliteli elektrik hizmeti sunmak için tarihi bir yatırım hamlesi başlattık” ifadelerini kullandı.

FİYAT ARTIŞINA KARŞI İZLENMESİ GEREKEN STRATEJİLER

Enerji fiyatlarındaki artışa karşı izlenmesi gereken temel stratejileri Kıvanç Zaimler, söyle sıraladı:

– Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik imalatındaki payını arttırmalıyız.

– Enerjinin imalatından iletimine, dağıtımından tüketimine kadar her alanda enerji verimliliğini öncelik haline getirmeliyiz.

– Uzun süreli sübvansiyonlardan kaçınmalıyız; zira sübvansiyonlar eninde sonunda gecikmeli de olsa bütün vatandaşlara yansıyacaktır.
– Rekabet ortamında enerji maliyetleri düşecek ve tüketici yararı oluşacaktır.

– Tüm bunları yaşama geçirmek için de yetkin insan kaynağımızı ve teknolojiyi en etkin biçimde kullanmalıyız. Çevremize de özen göstermeliyiz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.