adplus-dvertising

Elektrik faturalarına Ocak’ta gelen zam Aralık ayı içinde uygulandı!

Ocakta gelen zamlı faturalar vatandaşın kafasını karıştırdı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 1 Ocak’tan itibaren geçerli olan yeni elektrik tarifelerinin aralık ayı faturalarını da etkilediği yönünde şikâyetler aldıklarını söyleyerek, “Her tüketici, kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan firma ağır bedel ödemek vaziyetinde kalır. Süreci titizlikle takip edeceğiz” şeklinde konuştu.
Takip et
Elektrik faturalarına Ocak’ta gelen zam Aralık ayı içinde uygulandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

YENİ seneye girilmesi ile beraber çok sayıda ürüne zam geldi. Tüketicinin en çok şikâyet ettiği konulardan biri de yüzde 125’e kadar zamlanan elektrik faturaları oldu. Bazı vatandaşlar gelen elektrik faturalarının aralık ayına ait olmasına karşın zamlı tarifeden işlem yapıldığını öne sürdü. Kademeli tarife ile vatandaşa yansıtılacak zammın 1 Ocak gününden itibaren yapılmış tüketimlerde uygulanması gerekiyor. Vatandaşlar ise 8-9 Ocak gününden sonra okunan faturalardaki zammın bütün aralık ayını kapsadığını söylüyor.

HESAPLAMAYI DEĞİŞTİRMEZ

Tepkiler üstüne Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz da yazılı bir açıklama yaparak perakende satış firmaların faturalarda ilk okuma tarihiyle son okuma tarihi arasındaki gün sayısına göre hesaplama yapmak mecburiyetinde olduğunu belirtti. Yılmaz, tarife geçiş zamanlarında faturada görülen tüketime asıl birim bedellerin, EPDK tarafından yayımlanan tarifeler ile uyumlu görülmediği vaziyetler oluşabileceğini; fakat bu vaziyetin nihai hesaplamaya asla etki etmeyeceğini kaydetti.

ŞİKÂYET ETSİNLER

Yılmaz, “1 Ocak’tan itibaren geçerli olan tariflerin aralık faturalarına yansıtıldığı yönünde kurumumuza şikayetler geliyor. Firmaların faturaları hesaplama taktiği bellidir. Hiçbir firma bu metodun dışına çıkamaz. Vatandaşlarımızın en ufak bir tereddüdü varsa internet sitemizdeki fatura hesaplama modülünü kullanmasını ve herhangi bir hata belirlemesi halinde kurumumuza yazılı olarak başvurmasını bekliyoruz. Fatura tutarını etkileyen husus, faturanın hangi tarihte tanzim edildiği değil, tüketimin hangi tarihte
yapıldığıdır. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Tüketim periyodunun artması yahut eksilmesi bir adaletsizlik oluşturmaz. Hiçbir görevli tedarik şirketi de tespit edilen tarifelerden farklı bir fatura hesaplama yaparak kendisine ilave bir gelir oluşturamaz. Fakat hatalı faturalandırmaya da asla göz yummayız, süreci titizlikle takip edeceğiz. Her tüketici, kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan firma ağır bedel ödemek vaziyetinde kalır” diyerek konuştu.

Elektrik faturalarına Ocak’ta gelen zam Aralık ayı içinde uygulandı!

FATURALARDA NET OLARAK BELİRTİLMESİ GEREK

Konuyla alakalı Hürriyet’e açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Enerji Komisyon Başkanı Abdullah Koç, “Buradaki esas problem tüketicinin kafasının karışması. EPDK da yaptığı açıklamayla vaziyete bir açıklık getirmiyor. Mesela sizin 15 Aralık-13 Ocak tarihli bir faturanız var. Burada aralık ayının 15 günü ayrı, ocak ayında ise 5 kilovatsaate kadar olan tüketim ayrı, 5 kilovatsaatten fazla olan tüketim ayrı birim olarak hesaplanıp gösterilmek mecburiyetinde. Ama firmalar bunu faturada açık olarak 3 ayrı biçimde belirtmediği için bir kafa karışıklığı oluyor. Gelen faturalarda 2 farklı tüketim mevcut. Bunu da tüketici anlayamıyor. 3 farklı birimde gösterilse tüketici de net olarak hangi tüketimin zamlı yansıtıldığından emin olacaktı. Bu problem yeni değil. Her tarife değişiminde meydana geliyor. Firmalar hatalı fatura yaratmıyor bu onlar için intihar olur. Fatura toplam tutarı gerçeğe uygun olsa bile, tüketicinin satın aldığı ürünün miktarını ve fiyatını şeffaflıkla öğrenmesinin önüne geçilmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

‘FİYATLANDIRMA DOĞRU YAPILDI’

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), elektrik faturalarında 2021 Aralık ayına ait tüketimlerin eski tarifeye göre, 2022 Ocak ayına ait tüketimlerin ise mevcut dönem tarifesiyle kademeli olarak fiyatlandırıldığını bildirdi. Bu konuda EPDK’nın çok sıkı bir denetim sisteminin bulunduğunu belirten elektrik sektöründe faaliyet gösteren firmalar ise faturalarda bir oynama yapmanın olanaksız olduğunu, hüm fiyatlamanın EPDK’nın tarifelerine göre uygulandığını aksi takdirde büyük cezalarla karşılaşacaklarını söylüyor.

VATANDAŞ NE YAPMALI?

Elektrik faturasında hata olduğunu düşünen tüketiciler elektrik firmalarının ve EPDK’nin sitesinde faturalarını hesaplayabilir ve hata görmesi halinde ve vaziyeti EPDK’ya bildirebilir. Burada dikkat edilmesi gereken fatura dönemine ait tüketimin hangi tarifeden faturaya yansıtıldığı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.