adplus-dvertising

El kanaması orucu bozar mı? Burun kanaması, vücuttan kan akması orucu bozar mı?

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte orucu bozan bazı unsurlar araştırılmaya başlandı. Oruçlu iken bazı nedenlerden dolayı, vücuttan kan akması gibi durumların orucu nasıl etkilediği araştırılan konular arasında. Peki, hacamat orucu bozar mı? kusmak, el kesilmesi orucu bozar mı? Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı bilgiler ışığında diş ve burun kanamasıyla oruç bozulur mu cevabı
Takip et
El kanaması orucu bozar mı? Burun kanaması, vücuttan kan akması orucu bozar mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ramazan ayında, burun kanaması yada el kesilmesinden kaynaklı vücutta kan akmasının orucu bozup bozmadığı merak ediliyor. Bilindiği üzere dini konular ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı açıklamalar Müslümanlar için cevap niteliği taşıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayımladığı bilgiler arasında yer alan diş ve burun kanamasıyla oruç bozulur mu sorusunun yanıtını ve detayları bu haberimizde derledik.

El kanaması orucu bozar mı?

Ramazan ayında, borun kanaması ya da el kesilmesinden kaynaklı vücutta kan akmasının orucu bozup bozmadığı merak ediliyor. Bilindiği üzere dini konular ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı açıklamalar Müslümanlar için cevap niteliği taşıyor.

Bazı dini kaynaklar dikkate alınırsa bu konunun detaylara göre farklılık gösterebileceği ele alınmıştır. Eğer kanın oruçlu kişinin midesine irade dışında kaçması gibi bir durum yaşanırsa, oruç bozulmaz. Bu hususa dayanak olarak şu ayet-i kerime örnek teşkil edebilir; “Allah, hiç kimseye gücünün üstünde bir şey yüklemez. (Herkesin) kazandığı (iyilik) lehine ve işlediği (kötülük) ise aleyhinedir! Rabbimiz, eğer unuttuk veya hata yaptıysak, bizi hesaba çekme.” (Bakara Süresi: 286) Ancak, kanın boğaza kaçmadan ağızdan dışarı atılması gibi bir durum mümkünse ve bu durum bilinçli olarak uygulanmamışsa, oruç bozulabilir. Mideye kan gitmesi durumu orucu bozabilmektedir. İç huzursuzluk yaşanması durumunda Ramazan’ın hemen ardından kaza orucu tutulabilir.

El kanaması orucu bozar mı? Burun kanaması, vücuttan kan akması orucu bozar mı?

Burun ve diş kanaması ile oruç bozulur mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verdiği orucu bozan durumlar bilgisine göre burun kanamasının orucu bozup bozmadığı hakkında bir detay yer almamaktadır.

Diş kanaması orucu bozmaz. Ancak çıkan kan, karıştığı tükürüğe eşit veya daha fazla olursa yutulması hâlinde oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir. Daha az miktarda olan kan ise dikkate alınmaz (Haddâd, el-Cevhera, I, 173).

Oruçlunun bedenindeki yaradan çıkan kanın oruca bir zararı olmaz ve bununla oruç bozulmaz. Fakat âlimler arasında özellikle hacamat konusunda görüş ayrılığı meydana gelmiştir. Ancak bu konuda tercihli olan görüş; Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘den gelen hadis gereği, hacamatın orucu bozduğudur.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

“Hacâmât yapan da, yaptıran da orucunu bozmuştur.”(Ebu Davud, hadis no: 2367. İbn-i Mâce, hadis no: 1679. Elbânî, ‘Sahih-i Ebî Davud’, hadis no: 2074’de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Değerli âlim Abdulaziz b. Baz’a -Allah ona rahmet etsin-:

“Bir insan oruçlu iken kendisinden kan gelirse, orucunu bozması mı, yoksa orucunu tamamlaması mı gerekir?”

Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

“Oruçludan kan gelmesinin oruca bir zararı olmaz. Ancak hacamat yaptırmışsa, bu hükmün dışındadır. Çünkü bu konuda doğru olan görüşe göre hacamat yaptırmakla oruç bozulur. Ancak hacamat konusunda âlimler arasında görüş ayrılığı vardır. Fakat bu konuda doğru olan görüşe göre hacamat yaptırmakla oruç bozulur.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.