El Ele Bulunmuşlardı! Sebebi Ortaya Çıktı

İtalya’nın Modena kentinde yapılan kazılarda bulunan ‘Modenalı Aşıklar’ın iki erkek iskeleti olduğu ortaya çıktı.

2011 yılında İtalya’nın Modena kentinde arkeologların yaptıkları kazılarda ortaya çıkan el ele tutuşmuş iskeletler, büyük bir aşkın hikayesi sanılıyordu. Bilim adamlarının ne zaman yaşadıklarını belirlemek için yaptıkları çalışmalarda, diş minelerindeki proteinler incelendi.

İKİ ERKEK İSKELETİYMİŞ

Bugüne kadar birbirlerine aşık bir kadın ve erkek sanılan iskeletlerin, ikisinin de erkek olduğu belirlendi. Modenalı Aşıklar adı verilen iskeletler, bilim adamları ve arkeologları ters köşeye yatırdı. Diş minelerindeki protein üzerinden cinsiyet belirleyen teknoloji gerçeği ortaya çıkardı.

Milattan sonra 4. ile 6. Yüzyıl aralığından oldukları tahmin edilen iskeletlerin birbirleriyle olan ilişkileri ise henüz netleştirilemedi. Araştırmacılar iki yetişkin erkeğin bilerek el ele gömülmüş olabileceklerini düşünüyor. Öte yandan araştırma ekibinden Federico Lugli de, iskeletlerin savaşırken ölen iki asker olabileceğini iddia ediyor.

El Ele Bulunmuşlardı! Sebebi Ortaya Çıktı El Ele Bulunmuşlardı! Sebebi Ortaya Çıktı El Ele Bulunmuşlardı! Sebebi Ortaya Çıktı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı