adplus-dvertising

Ekvador’da şiddet olayları sürüyor: 6 ölü

Ekvador’da şiddet olaylarına dönüşen ve 6 kişinin yaşamını yitirdiği protestolarla alakalı açıklama yapan Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, “Bu insanların esas maksadı darbe yapmak” şeklinde konuştu.
Takip et
Ekvador’da şiddet olayları sürüyor: 6 ölü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da geçtiğimiz pazartesi başlayan ve 13 gündür devam eden protestolar şiddet olaylarına dönüştü. Göstericiler ve güvenlik kuvvetleri arasında meydana gelen çatışmalarda şu ana kadar 6 kişinin öldüğü ve 24 eyaletten 6’sında olağanüstü hal ilan edildiği (OHAL) açıklandı. Başkent Quito’da ise gece sokağa çıkma yasağı getirildi.

Protestolarla alakalı açıklamalarda bulunan Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, “Bu insanların esas maksadı darbe yapmaktır. Uluslararası toplumu Ekvador’da demokrasiyi istikrarsızlaştırmaya yönelik bu girişime karşı uyarmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu. Sağlık ve eğitim desteği, banka borçlarının affı ve bütçe artışlarını açıklayan Lasso, aynı zamanda gösterilerin yol açtığı şiddeti kontrol altına almak için bütün yasal araçların kullanılacağı konusunda da uyarılarda bulundu.

14 bin kişi katıldı

Gösterileri sona erdirmek için tekrar diyalog çağrısında bulunan Lasso’nun konuşmasının sonrasında binlerce gösterici başkent Quito’daki kongre binası yakınında polisle çatıştı. Polis, taş, havai fişek ve molotof kokteyli kullanan göstericilerle göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Ortalama 14 bin kişinin katıldığını protestolar ülkenin büyük bir kısmına yayılırken, Ouito’da 10 bin kişi sokaklara döküldü. İçişleri Bakanı Patricio Carrillo, protestolarda ateşli silahların kullanıldığını söyledi.

Yiyecek ve yakıt krizi

Quito’da yolları kapatan göstericiler, kentte yiyecek ve yakıt kıtlığına da neden oldu. Araçlara ve sivillere zarar verdiği ileri sürülen göstericilerin bazı dükkanları yağmaladığı ve bu yüzden iş yeri sahiplerinin kepenk kapattığı öğrenildi.

Görevden alınması için süreç başlatıldı

Ekvador’un solcu Eski Devlet Başkanı Rafael Correa ile bağlantılı Union por la Esperanza (UNES) koalisyonundaki milletvekilleri, dün Lasso’nun görevden alınmasını isteyen bir yasama süreci başlattı. UNES milletvekili Fausto Jarrin, “Ülke buna daha çok dayanamaz. Diyalog her taraftan şiddetle kırılıyor” açıklamasında bulundu. Bu hareket, hükümet ve yerli gruplar arasındaki diyaloğu desteklediklerini belirten Lasso da dahil olmak üzere öbür partiler tarafından reddedildi. Lasso’nun görevden alınabilmesi için meclisteki 137 milletvekilinden en az 92’sinin oyu lazımken, UNES koalisyonunun mecliste yalnızca 47 sandalyesi bulunuyor.

Protestolar nasıl yayıldı?

Ekvador Yerli Halklar Konfederasyonu (CONAIE) organizatörlüğündeki protestolar, 13 Haziran’da 11 bölgede küçük çaplı gösterilerle başlamış ve ertesi gün polisin konfederasyon lideri Leonidas Iza’yı gözaltına almasıyla giderek yayılmıştı. Quito’ya giden otoyollar da dahil olmak üzere ülke genelindeki yollar göstericiler tarafından trafiğe kapatılmıştı. Güvenlik kuvvetleriyle çıkan çatışmalarda en az 43 kişi yaralanmıştı.

Göstericiler, hükümete akaryakıt fiyatlarının dondurulması, devlet varlıklarının özelleştirilmesinin durdurulması, maden firmalarının imtiyaz alanlarının genişletilmesinin yasaklanması ve muhtaç ailelere yardım edilmesi de dahil olmak üzere 10 talebin yer aldığı bir liste sunarken, akaryakıt fiyatlarının dizel için 1.50 dolara ve benzin için 2.10 dolara düşürülmesini istenmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.