Ekvador’da hapishane isyanına tankla müdahale! çok sayıda ölü var…

Ekvador’da, cezaevinde çeteler arasında çıkan çatışmada 118 kişinin ölmesinin sonrasında kontrolün sağlanması için operasyonlar sürüyor. Bugün, silah seslerinin duyulduğu hapishaneye tank girerken özel birlikler ile çete üyeleri arasında çıkan çatışmada bir polis ile çok sayıda mahkum yaralandı.
Takip et
Ekvador’da hapishane isyanına tankla müdahale! çok sayıda ölü var…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ekvador’da, 29 Eylül’de cezaevinde çeteler arasında çıkan çatışmada 118 kişinin ölmesinin sonrasında kontrolün sağlanması için polis ve askeri birliklerin geniş çaplı operasyonları sürüyor.

HAPİSHANEYE TANK GİRDİ

Ekvador basınında çıkan habere göre, Guayas eyaletine bağlı Guayaquil şehrindeki Litoral Cezaevi’nin 8. bölümünde silah sesleri duyuldu, hapishaneye tank girdi.

ÇATIŞMA ÇIKTI

Sis bombaları eşliğinde cezaevine giren özel birlikler ile çete üyeleri arasında çıkan çatışmada bir polis ile çok sayıda mahkum yaralandı.

41 KİŞİNİN KİMLİĞİ TESPİT EDİLDİ

Öte yandan, Ulusal Adli Tıp Servisinden yapılan açıklamada, hayatını kaybeden 118 mahkumdan yalnızca 41’inin kimliğinin teşhis edildiği, bunlardan 21’inin ailelerine teslim edildiği bildirildi.

Cezaevi etrafında mahkum yakınlarının endişeli ve öfkeli bekleyişleri devam ediyor.

Çeteler arasındaki çatışmalarda 118 mahkum ölmüş, 80’den fazla kişi yaralanmıştı.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLMİŞTİ

Devlet Başkanı Guillermo Lasso, 30 Eylül’de düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki bütün hapishanelerin sisteminde 60 günlüğüne “olağanüstü hal” ilan edildiğini duyurmuştu.

Cezaevi Sistemi Genel Direktörü Bolivar Garzon, çok büyük bir trajediyle karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek “Organize suç grupları arasındaki bu mücadele ve içerdeki güç savaşı, maalesef bu seviyelere ulaştı, vaziyet gerçekten korkunç.” demişti.

EKVADOR’DA CEZAEVİ PROBLEMI

Ülkede 24 Şubat’ta 3 kentte aynı anda çıkan isyanlarda 80 mahkum yaşamını yitirmişti.

Ortalama 38 bin tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Ekvador cezaevlerinde, çeteler arasında çıkan olaylar zaman zaman isyanla neticeleniyor.

Ülkede 23 Temmuz’da iki ayrı cezaevinde mahkumlar arasında çıkan isyanda da 21 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.