Ekrem İmamoğlu’na mahkemeden para cezası!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili, eski Ordu Valisi Seddar Yavuz’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın yedinci duruşmasında karar verildi. Duruşmada İmamoğlu, 7 bin 80 TL para cezasına çarptırıldı.
Takip et
Ekrem İmamoğlu’na mahkemeden para cezası!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili, Ordu eski Valisi Seddar Yavuz’a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada asıl ile ilgili mütalaasını açıklayan savcılık, İmamoğlu için 6 aydan 2 seneye kadar hapis cezası talep etmişti. Bugün, davanın yedinci duruşmasında karar çıktı. Duruşmada İmamoğlu, 7 bin 80 TL para cezasına çarptırıldı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Ordu’da, 23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlanan İstanbul seçimleri öncesinde Karadeniz Bölgesi’nde mitingler düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 5 Haziran tarihinde İstanbul’a dönüş için gittiği Ordu-Giresun Havaalanı’nda ekibiyle VIP’ten geçerken münakaşa yaşadı.

Bu esnada dönemin Ordu eski Valisi Seddar Yavuz’a hakaret ettiği iddia edilen İmamoğlu ile ilgili dava açıldı.

Ordu 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 6’ıncı duruşmasına, taraf avukatları ve tanıklar hazır bulundu. Duruşmada iddia makamı asıl hakkkındaki mütalaasını açıkladı. Verilen mütealada, “Halen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan sanık Ekrem İmamoğlu’nun seçim çalışmaları sebebiyle Karadeniz Bölgesi’ne geldiği, 05/06/2019 günü ise Ordu iline geldiği ve aynı gün saat 22:20 sıralarında Ordu ilinden ayrılmak üzere Ordu-Giresun Havaalanı’na gelerek VIP salonundan geçmek istediği, VIP salonundan geçmesine izin verilmemesi üstüne olay tarihinde Ordu Valisi olarak görev yapan Seddar Yavuz’a hakaret ettigi iddiasıyla açılan davada, dosya içerisinde mevcut Haber Global adlı televizyon kanalından ve Fox Tv adlı televizyon kanalından alınan görüntülerde sanık Ekrem İmamoğlu’nun olay yerinde bulunan ve dosya kapsamında dinlenen bir kısım tanıklara hitaben “vali itlik yapmıştır, aynen iletin vali itlik yapmıştır” biçiminde söz söylemek suretiyle Seddar Yavuz’a gıyabında ve olay yerinde bulunan tanıklarla ihtilat ederek hakarette bulunduğu ve böyle üstüne atılı kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret suçunu işledigi anlaşılmakla sanık Ekrem İmamoğlu’nun TCK’nın 125/1, 125/3-a, 125/4 maddeleri gereğince cezalandırılmasına, sanığın hapis cezası ile mahkumiyeti halinde TCK’nın 53/1 maddesinde yazılı bulunan hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verilmesi talep ve mütaala olunur” dendi.

“OLAY GÜNÜ YORGUNDU VE SESİ KISIKTI”

Tanık sıfatıyla dinlenen CHP Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, olay esnasında öne sürülen sözü işitmediğini söyleyerek, “Sayın Ekrem İmamoğlu, olay günü Ordu’ya geldi. Ordu’da miting yaptı. Daha sonra belediyemizi ziyaret etti. Sonrasında İstanbul’a dönmek için Ordu-Giresun Havaalanı’na gittik. Yorgundu ve sesi kısıktı. Ben olayların meydana geldiği esnada yanındaydım. İddia edildiği gibi sanık ile ilgili ‘Vali itlik yapmıştır’ diyerek bir söz işitmedim” şeklinde konuştu.

“BASİTLİK YAPMIŞTIR DEMİŞTİR”

Ekrem İmamoğlu’nun baş koruması Mustafa Akın da tanık olarak alınan beyanında, “Olayın olduğu gün yanındaydım. Başkanın olayın olduğu tarihlerde yoğun bir miting programı vardı. Bu sebeple ses kısıklığı vardı. Otobüs içerisinde sık sık buhar verilerek boğazı rahatlatılmaya çalışılıyordu. Boğaz pastili de kullanıyordu. ‘Vali itlik yapmıştır’ diyerek bir ifade işitmedim. ‘Basitlik yapmıştır’ demiştir. Ses kısıklığından dolayı oradaki kişilerin yanlış anladığını düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.