Ekrem İmamoğlu neden Cumhurbaşkanı adayı olmayacak? Deniz Zeyrek yorumu!

Basın Mensubu Deniz Zeyrek, Ekrem İmamoğlu’nun sembolik cumhurbaşkanı olmak istemediğini öne sürerek, ” Güçlendirilmiş parlamenter sistemde kuvvetli bir başbakan olmayı tercih edecektir” dedib
Takip et
Ekrem İmamoğlu neden Cumhurbaşkanı adayı olmayacak? Deniz Zeyrek yorumu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı münakaşalarında ismi en çok konuşulanların başında geliyor.

Geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin yaptığı açıklama kafaları karıştırdı. Ali Haydar Fırat’a konuşan İmamoğlu, “Şu an benim aklımdan geçen ve amacım, İstanbul’da görevini en iyi yapan bir belediye başkanı olmaktır. Dahası hedefim, İstanbul’da tarihin en başarılı belediye başkanı olmaktır, daha ötesi yok” şeklinde konuştu.

Yankı uyandıran bu açıklamaları Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, “İmamoğlu neden şuanda Cumhurbaşkanlığı’nı istemez” başlıklı köşe yazısında değerlendirdi.

İmamoğlu artık tek alternatif değil

Erdoğan’ın her geçen gün puan kaybettiğini öne süren Zeyrek, dolayısıyla Erdoğan’ı yenme becerisini gösterecek aday sayısının arttığını ve İmamoğlu’nun tek alternatif olmaktan çıktığını yazdı.

Millet İttifakı’nın adaylar için koşulun “mevcut sistemin Cumhurbaşkanı’na verdiği yetkilerden vazgeçme taahhüdü” olduğuna dikkat çeken Zeyrek, yazısına şu şekilde devam etti:

2 sene içinde seçime gidecek bir sembolik cumhurbaşkanı adayı aranıyor

“Yani, muhalefet adayı seçimi kazandığında iki sene içinde yeni bir seçime gidip, ülkeyi “güçlendirilmiş parlamenter sisteme döndürmeyi ve yetkilerini TBMM’den çıkacak hükümetinin Başbakanına devretmeyi taahhüt etmek mecburiyetinde olduğunu bilecek, kabullenecek.

Muhalefet partileri parlamenter sisteme geçiş sürecini kabul etmeyen birini aday göstermeyecek, desteklemeyecek. İmamoğlu da partilerin bu tavrını hiçe sayıp mevcut sistemle devam edeceğini taahhüt ederek kendi başına aday olamayacak (Olsa da başarılı olamayacak)

Daha 51 yaşında olan İmamoğlu’nun iki sene sonra sahip olduğu yetkileri devretmek üzere Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmak isteyeceğini zannetmiyorum. Görev süresi 5 sene olsa dahi 58 yaşında sembolik bir Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılıp siyasi hayatını noktalamak mecburiyetinde kalacağını unutmamak gerekir.

“Kuvvetli bir başbakan olmayı tercih edecektir”

İmamoğlu, etkisiz yetkisiz bir geçiş dönemi Cumhurbaşkanı olmak yerine bir dönem daha İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kalmayı, Cumhurbaşkanı adayı olmak yerine güçlendirilmiş parlamenter sistemde kuvvetli bir başbakan olmayı, CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’ndan boşalacak Genel Başkanlık koltuğu için kuvvetli bir aday haline gelmeyi tercih edecektir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.