Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul’a karşı mücadelemiz devam edecek!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. İmamoğlu, bu projenin İstanbul'a büyük zararlar vereceğini söyleyerek projeyi "Beton Kanal" olarak tanımladı.
Takip et
Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul’a karşı mücadelemiz devam edecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İSKİ, “22 Mart Dünya Su Günü” etkinlikleri kapsamında, şehirde öğrenim gören ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik, ‘iklim değişikliği ve su’ temalı resim yarışması düzenledi. Kağıthane’deki İSKİ Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen törene, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Törende konuşan İmamoğlu, sözlerine, “Gerçekten oluşturucu ve hissedebilen gençlerimiz olduğunu görmek, hissettiklerini hayal edebilen ve onları kağıda, kaleme dökebilen, çizebilen gençlerimiz olduğunu görmek, bu duyarlılığı, bu içtenliği en derin bir biçimde bize aktarabilen gençleri görebilmek gerçekten çok kıymetliydi. Bu sürece emeği geçen tüm arkadaşlarımıza ve gençlerimize çok teşekkür ediyorum” sözleriyle başladı.

Dünyanın en mühim problemin iklim değişikliği olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bunun en mühim nedeni, insanoğlunun doğaya, çevreye ve kaynaklarımıza verdiği zarar olarak sıralayabiliriz. Bu sürecin farkına varmamız ve hep birlikte çözüm bulma zorunluluğumuz var. Bunu, hiç vakit kaybetmeden yapmamız gerekir” şeklinde konuştu. İstanbul’un son 2 senesinin kurak geçtiğine dikkat çeken İmamoğlu, “Yaşadığımız bu kuraklık tehlikesini, bir uyarı olarak almamız gerekir. Ders çıkarıp, önümüze öyle bakmamız gerekir” diyerek konuştu.

“BETON KANAL TAHRİBATA NEDEN OLACAK”

“Artık İstanbul’da doğanın, çevrenin talan edilmemesi, heba edilmemesi ve korunması gerekiyor” diyen İmamoğlu, şunları belirtti:

“İstanbul’un doğasını tehdit eden birçok şey meydana geliyor. Netice olarak, bir ‘Beton Kanal’ ile İstanbul’un gerçekten büyük bir tahribata sebep olacak bir sürecinin başlangıcını yapanlara karşı da mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu, İstanbul’un ‘mega proje’ kavramının da değişmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Nedir İstanbul’un mega projesi? İstanbul’un mega projesi, sağlıklı, meydana gelebilir bir kent var edebilmek. İnsanların doğal çevreyle buluşabilmelerini sağlayabilmek. Çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşama umutla bakabildikleri bir şehir var edebilmektir asıl mega proje. Bunun unsurlarını yerine getirmektir.”

“ZİHNİYET DEĞİŞİMİ VAR ETMELİYİZ”

Bunun uzun soluklu bir mücadele olacağının altını çizen İmamoğlu, “Önümüzde varsa bazı önler, tehditler, önümüze dikilen ‘mega proje’ isimi altında İstanbul’un geleceğini tehdit edecek unsurlar; bunlara akılla, bilimle, hukukla, yasayla karşı durmak da sorumluluğumuzdur. Belki de dışarıda şövalyelerde dizili olan resimlerde, o karşı duruşu birlikte görebiliriz. Yani hem çocuklarımızın hem gençlerimizin o tehdidi, o korkuyu hissederek onları kaleme almaları, çizmeleri, bence bu tür tehditlere karşı hem bir karşı duruş hem de esasında ne kadar duyarlı bir nesille bir arada olduğumuza bir işaret. O bakımdan, büyük işler başarmalıyız. Bu anlamda, bir zihniyet değişimi var etmeliyiz. Gerçekten çocuklar ve gençler, bu konuda çok daha duyarlı geliyorlar. Onlara hazırlayacağımız iyi bir çevre, iyi bir ortam, geleceği daha teminat altına almış bir şehir ve ülke yapacaktır” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.