Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesini Glasgow’dan eleştirdi!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Glasgow’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı’nda konuştu. İmamoğlu, “İstanbul’a dayatılan Kanal İstanbul projesini, yalnızca deprem açısından değil, pek çok açıdan şehrin güvenliği için en ciddi risk olarak kabul ediyoruz. Bu projenin BM’nin ‘Sürdürülebilir Kalkınma’ amaçları kapsamındaki 17 prensibine birden karşı olduğunu görüyoruz.” şeklinde konuştu.
Takip et
Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesini Glasgow’dan eleştirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Büyükşehir Belediye ( İbb ) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İskoçya’da gerçekleştirilen, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı’na (COP26) katılmak üzere Glasgow‘a gitti. İmamoğlu, Glasgow’daki ilk olarak, C40 Büyük Şehirler İklim Liderlik Grubu (C40 Cities) tarafından gerçekleştirilen ‘Race to Zero’ (Sıfır Emisyon) başlıklı panele katıldı.

“HEM FAİL HEM MAĞDUR DÜNYA DÜZENİNDE YAŞIYORUZ”

Sözcü Gazetesi’nde yer verilen habere göre, moderatörlüğünü Dünya Yeşil Binalar Konseyi CEO’su Cristina Gamboa’nın yaptığı panelin katılımcıları, İmamoğlu ile beraber Brezilya Minas Gerais Valisi Romeu Zema ve Dünya Yeşil Bina Konseyi Afrika Bölgesel Ağı Başkanı Elizabeth Chege oldu. Panelde yaptığı konuşmada, İstanbul’un Türkiye’de C40’a mensup tek şehir olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Şehirlerin iklim değişikliği probleminde hem fail hem mağdur olduğu bir dünya düzeninde yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Dünya nüfusunun çok büyük bir oranda şehirlerde yaşadığına dikkat çeken İmamoğlu, “Biz, bu süreçte, İBB olarak, kentimizi vatandaşlarımız için çok daha güvenli hale getirmeyi öncelikli görev olarak kabul ediyoruz” diyerek konuştu.

Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesini Glasgow’dan eleştirdi!

“İSTANBUL, STRATEJİK BİR NOKTADA BULUNUYOR”

İstanbul’un, üstünde yaşadığımız gezegenin benzersiz kentlerinden biri olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Ama İstanbul, aynı zamanda yeryüzünde en yüksek deprem riski taşıyan lokasyonlardan birinde yer alıyor. 16 milyonluk nüfusuyla, Avrupa’nın en büyük şehri olan İstanbul, jeopolitik olarak çok stratejik bir noktada bulunuyor. Her şeyden önce Türkiye’nin sanayi imalatının yarısı, İstanbul ve civarında yer alıyor. Öte Yandan başta Avrupa Birliği ve Amerika olmak üzere, pek çok ülkenin doğrudan yatırımları da İstanbul’da bulunuyor” bilgilerini paylaştı.

KANAL İSTANBUL MESAJI

“İstanbul’da, risk altındaki konut stokunun depreme dayanıklı ve çevreyle dost yapılara dönüştürülmesini amaçlıyoruz” diyen İmamoğlu, “Avrupa’nın en büyük şehri olan İstanbul’un depreme dayanıklı hale getirilmesi, yalnızca İstanbul’un ve Türkiye’nin geleceği açısından değil, bütün kıta açısından hayati kabul ediyoruz. Bu konuda global bir dayanışma gereği vardır. Oluşturucu ve girişimci kapasitesiyle İstanbul, her türlü dayanışmanın karşılığını ödeyecek güçtedir. Bu arada önemle altını çizmek isterim ki, İstanbul’a dayatılan Kanal İstanbul projesini, yalnızca deprem açısından değil, pek çok açıdan şehrin güvenliği için en ciddi risk olarak kabul ediyoruz. Bu projenin BM’nin ‘Sürdürülebilir Kalkınma’ amaçları kapsamındaki 17 prensibine birden karşı olduğunu görüyoruz. Finans kuruluşları dahil olmak üzere, dünya ölçeğinde bütün aktörlerle bu konuda dayanışma bekliyoruz” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.