Ekrem İmamoğlu AB Büyükelçileriyle Ankara’da Görüştü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AB devletlerinin büyükelçileri ile Ankara'da bir araya geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avrupa Birliği mensubu toplam 27 ülkenin büyükelçileriyle bir araya geldi.


Büyükelçilerle, çeşitli Avrupa kentlerine yaptığı iş seyahatlerden de bahseden İmamoğlu, AB ülkeleri ile yapılacak olası iş birliklerine, İstanbul’u bekleyen büyük deprem üstünden örnek verdi.

Sıcak görüşme sonrası AB’li büyükelçiler, İmamoğlu’yla beraber selfie çekilmeyi ihmal etmedi.

DEPREM ILE ALAKALI İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISINDA BULUNDU

İmamoğlu, şunları belirtti: “Dün, bugün bir deprem toplantımız, çalıştayımız var. Avrupa’dan ve dünyanın farklı ülkelerinden bilim insanlarının katkılarıyla depremle alakalı toplantı yapıyoruz. Ne yazık ki bazı veriler, gerçekten çok çarpıcı. Hazırlıksız bir depremi yaşadığımız taktirde, İstanbul’un büyük bir ekonomik zarara uğrayacağı, 150 milyar doların üstünde bir zararla ölçülebileceği ile alakalı uzman tespitleri var. Ne yazık ki 20 senelik süreçte, negatif birtakım hamleler ya da bu sürecin yeterince dikkate alınmamasından ötürü, boşa geçmiş süreci bizim çok hızlı kapatmamız gerekir.

“1 LİRALIK MALİYET DEPREMDEN SONRA 10 LİRALIK ZARARA KADAR BÜYÜYEBİLECEK”

Depremle alakalı bilim insanlarının yaptığı bir çalışmayı, şu şekilde ifade edeyim: Depremden önce alınmayan 1 Liralık maliyetin, depremden sonra 10 Liralık zarara kadar büyüyebileceği ile alakalı bir taktirleri var. O bakımdan, bence bu şekilde büyük bir ekonomik sürecin ya da zararın, aynı biçimde Avrupa’ya da zararı olacağı, yani dünyada her afetin, çevre ülkeleri de derinden etkileyebileceği hususundan hareketle şunu söyleyebilirim: Evet, bu konuda dahil, Avrupa’yla iş birliği yapmak, teknolojileri konuşmak, hatta bu konuda yatırımı desteklemekle alakalı süreçleri başlatmak arzusundayız. AB ile ülkemizin sıcak temaslarına dönük adımlar atabiliriz.

“AB VE TÜRKİYE, BİRBİRLERİNİN PARÇASIDIR”

Büyükelçilere, “Türkiye’yi en yakın tanıyan, gören, ülkelerimiz adına ülkemizde görev yapan insanlarsınız” biçiminde seslenen İmamoğlu, “Sizler, ülkelerinizin birer büyükelçilerisiniz. Bizim için çok değerlisiniz. Ama burada görev yapan her büyükelçinin esasında Türkiye’miz için de fahri elçiler olduğunu düşünüyorum. Bu konuda göreviniz bittiğinde iyi duygularla bu ülkeden ayrılmanızı isteriz. Artık bu ilişkinin daha çok yaşlanmaması adına sizlerin de özel bir alaka ile Türkiye-AB ilişkileri üstüne yaklaşmanızı ve önemsemenizi çok arzu ediyorum. AB, Türkiye’nin bir parçasıdır. Türkiye de AB’nin bir parçasıdır.” şeklinde konuştu.


Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı