Ekranları Daha Verimli Yapacak Bir Teknoloji Geliştirildi!

İngiliz bilim insanları, akıllı telefon ve televizyonların ekranlarını daha kaliteli hale getirecek bir teknoloji geliştirdi.

Televizyonlar, tabletler, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar gibi birçok modern cihazın ekranlarında, organik ışık yayan OLED kullanılıyor. Imperial College London’daki bilim insanları, OLED ekranlarının güneşli günlerde görüşü sağlayabilmek için parlama önleyici bir filtre ile kaplandığını söyledi. Bilim insanları, bu parlama önleyici filtrenin OLED ışığının yarısını içine hapsederek, enerji verimliliğini yarıya indirdiğini anlattı.

VERİMLİLİK İKİ KATINA ÇIKACAK

Bilim insanları, teknoloji firmalarının kullanılabilirliği arttırmak için enerji verimliliğinden vazgeçtiğini söylüyor. Imperial College London bilim insanları, bu filtreye ihtiyaç duymayan yeni bir OLED teknolojisi geliştirdi. Böylece, parlama önleyici filtre kullanmadan polarize ışık verebilecek OLED geliştirilmiş oldu. Özetle, hem güneşli havalarda parlamayacak hem de yüzde 50’ye varan kısıtlamadan kurtarılmış OLED ekranlar üretilmeye başlanacak.

Araştırmacılar ise, parlama önleyici filtreye ihtiyaç duymayan OLED teknolojisinin, enerji verimliliğini iki katına çıkaracağını söylüyorlar. Bir başka deyişle, telefonların batarya süresi iki katına çıkabilir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı