Ekonomisi çöken Afganistan’da Taliban, maaşları buğdayla dağıtacak!

Afganistan’da yoksullara iş olanağı temin etmek maksadıyla yaşama geçirilecek bir projede, çalışacak işçilerin her birine günlük 10 kilogram, mühendislere ise 16,5 kilogram buğday verilecek.
Takip et
Ekonomisi çöken Afganistan’da Taliban, maaşları buğdayla dağıtacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Taliban, Afganistan’da yoksullara iş olanağı temin etmek için “İş Karşılığında Buğday Projesi”ni yaşama geçiriyor.

40 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

Taliban yönetimi Kalkınma Ajansı Başkan Yardımcısı Rıyazettin Şerifi, bu proje ile 40 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını belirtti.

Afganistan’ın ekonomik yönden zor günler geçirdiğine işaret eden Şerifi, söz konusu projenin öncelikle Kabil ve çevresinde, daha sonra da 34 ilde uygulanacağını söyledi.

Şerifi “Bu projenin iki maksadı var. Birincisi, işsizlere istihdam yaratmak, yoksullara iş olanağı sağlayarak ailelerine ekmek götürmelerine yardımcı olmak. İkincisi, Kabil yazın yeraltı su kaynakları bakımından sıkıntı çekiyor yahut yağmur yağdığında kentin sokaklarını sel götürüyor. Bu sebeple başkent etrafındaki dağlar ve tepelerde çukurlar kazıyor, sel yollarına küçük barajlar kuruyoruz. Böylece bir taraftan seli önlerke, öbür taraftan toprağın su tutmasını temin etmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

“GÜNLÜK 16,5 KİLOGRAM BUĞDAY”

Afganistan’da devlete ait depolarda 55 bin ton buğday bulunduğunun altını çizen Şerifi “Mevcut buğdayı iş mukabilinde fakir halka dağıtmak için bu projeyi planladık. 2 aylık proje kapsamında çalışan işçilerin her birine günlük 10 kilogram, mühendislere ise 16,5 kilogram buğday verilecek” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.