Ekonominin Lokomotifi Konut Satışları Dibi Gördü!

Haziran'da satışlar 2018 Haziranı'na göre yüzde 49 azaldı. En çok ev satılan il İstanbul, en az satılan ise Ardahan oldu.
Takip et
Ekonominin Lokomotifi Konut Satışları Dibi Gördü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak görülen inşaat sektörü zor günler geçiriyor. Özellikle İstanbul'da yapılan haddinden fazla inşaat emlak sektörünü bitme aşamasına getirdi. Talepten fazla arz edilen konutlar elde kalmaya başladıkça inşaatçıların zararları arttı, birçok firma batma noktasına geldi.

TÜİK'ten gelen veriler de bu görüşleri doğrular nitelikte. Buna göre Haziran ayında konut satışları dibi görürken 2018 Haziran ayına göre satışlarda yüzde 49'luk bir daralma yaşandı. En çok satışın gerçekleştiği il İstanbul olurken en az satış ise Ardahan'da yapıldı.  İpotekli satışlarda ise durum daha da vahim bir hal aldı. Bu alandaki rakamlar geçen yıla göre yüzde 85 oranında bir düşüş gösterdi.

EN ÇOK IRAKLILAR ALIYOR

Konut satışlarındaki ciddi kan kaybı dikkat çekerken yabancı yatırımcının artması da bu ivmeyi terse çeviremedi. Yabancılara yapılan satışlar geçen seneye göre yüzde 32 artsa da bu inşaat sektörüne deva olmadı. Yabancı alıcıların da tükenmesi durumunda konut satışlarının içinden çıkılmaz bir hal alacağı konuşuluyor. Yabancıya satışlarda liderlik yine Iraklılarda olurken onları İranlı ve Rus yatırımcılar takip etti. Alman, İngiliz ve Kuveytlilerin de Türkiye'deki konutlara talebi geçen yıla göre arttı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.