Ekonomik Yaptırımların Arkasında Keyfi Kararlar Var!

İngiltere'nin ABD eski büyükelçisi tarafından yazılan bir rapora göre Trump, İran Nükleer Anlaşması'ndan Barack Obama'yı kıskandığı için çekildi. Çin ve İran'a karşı ekonomik yaptırımları da keyfi olarak başlattı.

İngiltere’nin ABD eski büyükelçisi Sir Kim Darroch’a göre Trump, “Diplomatik vandalizm” uyguladı. Rapora göre İran, nükleer faliyetlerini sınırlamayı kabul etti. Ayrıca, karşılıklı olarak ekonomik yaptırımların kaldırılmasına izin vermişti.


Rapora göre Trump, anlaşmanın yeterince doğru ilerlediğini düşünmedi. Sir Kim’e göre Başkan Trump, kişisel sebeplerle anlaşmadan çekildi. Çünkü anlaşma, selefi Barack Obama tarafından kabul edilmişti. İngiltere büyükelçisi, ABD başkanlık danışmanları arasındaki bölünmeleri de vurguladı. Beyaz Saray’ın anlaşmadan çekildikten sonraki süreçte ne yapılması gerektiğine dair bir stratejisinin olmadığı vurgulandı.

“KEYFİ KARARLAR ALIYOR”

Raporda Sir Kim, Trump’ın İran ile yapılan ekonomik anlaşmalardan kişisel sebeplerle vazgeçtiği anlatıldı. Trump’ın başkan olduktan sonraki icraatları, İran ile neredeyse savaş durumuna gelmelerini sağladı. Trump ve danışmanlarının, ABD’yi keyfi kararlarla yönettikleri iddia edildi. Trump’ın bu şekilde aldığı keyfi kararlardan birisi de, Çin ile başlattığı Ticaret Savaşları olmuştu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı